Lampy dziecięce – jak wybrać lampy do pokojów dziecięcych?

Pokój dziecięcy to oaza zabaw oraz spokoju dla każdego malucha. Na pewno musi być przyjazny, kolorowy oraz przestrzenny, oprócz tego istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie pokoju. Na rynku oświetleniowym można znaleźć wiele przeróżnych rodzajów lamp dziecięcych oraz żyrandoli.

Oświetlenie pokoju dziecka to bardzo duże wyzwanie, które wymaga wcześniejszego przemyślenia. Liczne oprawy oświetleniowe, jakie można zastosować w pokojach dziecięcych spełniają przeróżne funkcje, zatem warto dobrze zastanowić się nad ich zakupem oraz rozmieszczeniem. Czasami w sklepie bardzo spodobają nam się lampy dziecięce lub kinkiety, natomiast, gdy przywieziemy je do domu jakoś nie pasują i nie spełniają naszych oczekiwań.

Zanim wybierzemy się na poszukiwanie lamp dziecięcych musimy pamiętać, że pokój dziecięcy musi być komfortową sypialnią, krainą zabaw, pierwotnym laboratorium, miejscem do nauki oraz wspólnych zabaw z przyjaciółmi. Bardzo ciężko dobrać odpowiednie lampy dziecięce, aby można było przy nich jednocześnie spać i się uczyć. Dlatego dobrym sposobem jest połączenie kilku źródeł światła w pokoju dziecięcym.

Oświetlenie i lampy dziecięce do pokoju niemowlaka

Obecnie rynek proponuje przeróżne rodzaje lamp, kinkietów, żyrandoli i innych form oświetlenia, które dodatkowo kieruje dla dorosłych, dzieci lub niemowlaków. Wiadomo, że pokój niemowlaka nie może być oświetlony halogenami bez osłon, musi posiadać właściwie dostosowane światło, aby nie rozbudzać dzidziusia. Dla wielu rodziców wydaje się, że halogen to dobre wyjście, ponieważ dziecko będzie można dokładnie obejrzeć i wykąpać. Natomiast taki wybór nie jest najlepszy – halogeny bardzo mocno rażą w oczy tym bardziej dziecko, które leży podczas przewijania na pleckach i ma wzrok skierowany ku górze. Tego typu oświetlenie na pewno spowoduje płacz i rozdrażnienie maluszka. Istnieją dwie najważniejsze zasady, których trzeba się trzymać zakupując lampy dziecięce do pokoju noworodka, oto one:

Eliminacja olśnienia

Dzidziuś najwięcej czasu spędza leżąc na pleckach i patrząc w górę, dlatego oprawa oświetleniowa jest tutaj tak ważna. Maluszek widzi nieco inaczej przestrzeń niż osoby stojące i siedzące. Lampy dziecięce w pokoju noworodka powinny dawać praktycznie niewidoczne źródło światła.

Najczęściej polecane są do pokojów maluchów lampy dziecięce z przysłonami rozpraszającymi emitowane światło. Bardzo dobrym i nowoczesnym rozwiązaniem są oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologie OLED. Oświetlenie OLED emituje światło całą powierzchnią, dzięki temu nie przyczynia się do powstania olśnienia. Oprócz tego, jakość światła OLED jest wysoka i według badań znacząco poprawia komfort dziecka.

Właściwie dopasowanie oświetlenia

Dziecko musi czuć się dobrze w swoim pokoju o każdej porze nocy i dnia. Lampy dziecięce powinny pozwalać dziecku na swobodną naukę, zabawę, a także zasypianie i drzemki w ciągu dnia. Właściwie dopasowane oświetlenie powinno umożliwiać stworzenie przeróżnych scen świetlnych. Maluszki bardzo szybko przechodzą od zabawy przez jedzenie do drzemki. Dlatego wynaleziono odpowiednią lampę dziecięcą, która również umie szybko dopasować światło do danej sytuacji. Chodzi o oświetlenie uzupełniające zaprojektowane na osobnym obwodzie, czyli w pokoju dziecięcym mamy umieszczonych kilka źródeł światła np. kinkiety świecące miękkim światłem oraz lampy wiszące LED, jako oświetlenie ogólne (kiedy dziecko zasypia szybko można zmienić światło mocne na łagodniejsze).

Innym rozwiązaniem są lampy dziecięce z możliwością ściemniania. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ lampę można dowolnie regulować – wysokie natężenie podczas pielęgnacji niemowlęcia lub słabsze, gdy usypiamy dziecko. Dodatkowo można wybierać lampy dziecięce dające światło o ciepłej barwie (WW), przy których odpoczynek dziecka będzie efektywniejszy.

Oświetlenie i lampy dziecięce powyżej 2 lat

Dzieci bardzo szybko rosną i nawet, kiedy tego nie zauważymy już powinniśmy pomyśleć o zmianie dotychczasowego oświetlenia w pokoju dziecięcym. Maluszki zaczynają raczkować i powoli wstawać na nóżki. Pierwsze wędrówki powinny być wykonywane przez dzieci w odpowiednio oświetlonych pokojach. Przejście malucha z jednego końca pokoju na drugi po zmroku jest nie małym wyzwaniem.

Tutaj warto pomyśleć nad nieco mocniejszych lampach dziecięcych niż tych w pokoju noworodka. Bardzo dobrze sprawdzą się miękko świecące kinkiety na niezależnym obwodzie. Innym rozwiązaniem są oprawy wypuszczane, które tworzą oświetlenie komunikacyjne zamontowane powyżej linii podłogi. Tego typu lampy dziecięce świetnie oświetlą przejścia dla maluchów i umożliwią im swobodne nocne marsze.