LTE w smartfonie – bez tego ani rusz

Funkcje sieciowe telefonów komórkowych są jednymi z najważniejszych parametrów tego rodzaju urządzeń w XXI wieku. Nie każdy smartfon równie dobrze radzi sobie z obsługą Internetu, co często bywa powodem do narzekań wielu użytkowników.

Skrócona historia Internetu

Nie będziemy przytaczać tu zbyt wielu szczegółowych faktów, a jedynie skupimy się na głównej idei związanej z przystąpieniem do prac nad powstaniem sieci. Otóż w latach sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych opracowano koncepcję, zgodnie z którą możliwe byłoby połączenie kilku komputerów w sposób szeregowy – tj. bez jednego, centralnego komputera odpowiedzialnego za wszystkie procesy. Pozwalało to na decentralizowanie działań oraz wyeliminowanie największego dotychczas problemu: przy układzie z komputerem centralnym jego awaria uniemożliwiała bowiem działanie także wszystkich pozostałych.

Już po kilku latach udało się wstępnie zrealizować założony projekt. W ciągu kolejnych lat sieć stopniowo ulegała rozszerzeniu, wdrażano także nowoczesne i praktyczne rozwiązania, które korzystnie wpływały na działanie Internetu. Biorąc pod uwagę jego dzisiejszą funkcjonalność oraz powszechność, trudno uwierzyć, że ma on za sobą tak krótką historię. W nieco ponad pół wieku doszło do prawdziwej rewolucji w tym zakresie, czego najlepsze dowody mamy ze sobą niemal zawsze. Chodzi oczywiście o praktyczne i wydajne smartfony, jak np. Samsung Galaxy A5. Dzięki wykorzystaniu standardu LTE telefon ten pozwala na komfortowe poruszanie się w sieci oraz odkrywanie jej zasobów w każdej chwili.

Samsung Galaxy A5 i LTE

Long Term Evolution to system transmisji danych GSM, który został opracowany jako faktyczny następca technologii trzeciej generacji. Standard 3G przez dobrych kilka lat był najlepszą formą mobilnego Internetu dla komórek, ale wraz z rozwojem technologii i coraz to większymi wymaganiami użytkowników stał się po prostu niewystarczający. LTE zresztą bywa czasem określane jako 4G, co tylko podkreśla fakt, że stoi co najmniej o poziom wyżej od 3G.

Zasadniczą zaletą LTE jest niesamowicie wysoka prędkość przesyłu danych. W warunkach testowych osiąga ona wartość nawet 150 Mb/s. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że faktyczna szybkość transmisji zależy m.in. od posiadanego modelu telefonu. W przypadku tak wysokiej klasy urządzenia, jakim jest telefon Galaxy A5, z pewnością nie musisz martwić się o wolne łącze lub utratę sygnału. Samsung znakomicie radzi sobie z obsługą LTE i widać to już od pierwszego uruchomienia.

LTE charakteryzuje się ponadto niską podatnością na zakłócenia oraz bardzo małymi opóźnieniami. Ma to niebagatelny wpływ na jakość korzystania z Internetu. Oglądając kolejny odcinek ulubionego serialu online w jakości HD, nie musisz obawiać się o kłopoty z buforowaniem czy przerwy w odtwarzaniu. LTE jest także bezpieczniejsze w przypadku dokonywania transakcji kartą.

Samsung Galaxy A5 to telefon stworzony do obsługi Internetu. Format LTE jest najlepszą gwarancją szybkiego przesyłu danych, który w dzisiejszych czasach stanowi jedną z podstaw rzeczywistej funkcjonalności komórki. Long Term Evolution to dziś już wyposażenie standardowe, bez którego trudno wyobrazić sobie swobodne korzystanie z sieci oraz komórki. A w smartfonie takim jak Galaxy A5 komfort surfowania w sieci jest wyjątkowo wysoki.