Blogi polityczne mogą być świetnym źródłem pozyskiwania nowych informacji. Ze względu na charakter opiniotwórczy przed autorami blogów staje jednak trudne wyzwanie zachowania jak największej obiektywności. W jaki sposób autorzy mogą sobie z tym radzić, a czytelnicy znajdować wartościowe informacje?
Tworzenie obiektywnego bloga o polityce nie jest łatwe, ale na pewno możliwe. Największą pomocą okazują się być cytowania i powoływania się na źródła. Widząc, że dany blog o polityce nie stroni od przytaczania innych źródeł, ma się większe przekonanie, że stawiane tezy nie będą np. faworyzacją wybranej strony. Rzetelności boga z pewnością dodaje obranie przez autora niszy, na której zna się najlepiej – polityka to bardzo szeroki temat, w związku z czym trudno być ekspertem od wszystkiego.
Jak rozpoznać obiektywny blog polityczny?
Blogi poświęcone polityce mają pewne wady, jak i zalety. Z jednej strony zapewniają darmowy dostęp do nowych informacji. Oferują wiadomości, które mogą się różnić pod względem punktu widzenia od tych, które przekazywane są za pomocą tradycyjnych mediów. Zawsze wtedy, gdy dana forma przekazu ma bardziej opiniotwórczy charakter, powstaje zagrożenie brakiem wystarczającej obiektywności. Czytając blogi polityczne, czytelnicy mogą być dodatkowo usatysfakcjonowani stylem pisania i oryginalnością spojrzenia danego blogera, jednak nie zmienia to faktu, że wciąż łakną rzetelnych informacji.
Obiektywny blog o polityce charakteryzuje się przede wszystkim przywoływanymi w tekście źródłami. Na tak szerokiej tematycznie i kontrowersyjnej płaszczyźnie, jaką jest polityka, unikanie źródeł i brak powoływania się na jakieś badania lub inne źródła informacji, może wprost prowadzić do zatarcia prawdomówności i sprzyjać manipulacjom. Dobry blog o polityce nie będzie unikał także cytowania innych autorów (w tym konkurencyjnych blogerów).
Połączenie rzetelności i zainteresowania
Dobrym sposobem na to, aby publikować wiadomości cechujące się dużą rzetelnością i atrakcyjnością, jest wybór własnej niszy podług indywidualnych zainteresowań. Polityki to płaszczyzna niezwykle szeroka. Można wszak mówić o polityce publicznej, wewnętrznej, zbrojeniowej, foreign affairs, ekologicznej, samorządowej czy też np. monetarnej. Jako że nikt nie jest ekspertem od wszystkiego, skoncentrowanie się na którejś węższej tematyce, którą zna się bardziej, przełoży się na to, że publikowane treści będą wyższej jakości.