Posiadasz w ogrodzie drewnianą altankę bądź inny element małej architektury? Zastanawiasz się, dlaczego drewno straciło swój blask i zaczęło szarzeć? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec.
Drewniane konstrukcje w ogrodach
Drewniane elementy małej architektury pełnią w ogrodzie zarówno praktyczne, jak i ozdobne funkcje. Zaliczamy do nich przede wszystkim drewniane altanki, ale również garaże, narzędziownie czy też wiaty garażowe. Kupując tego typu konstrukcje zawsze wyglądają one nienagannie – drewno posiada piękna naturalną barwę i jest lśniące. Jednak po jakimś czasie zaczyna ono tracić swoje naturalne wybarwienie, a na powierzchni zaczynają pojawiać się nieestetyczne zmiany. Jest to proces zupełnie naturalny…
Szarzenie drewna – czy to normalne?
Szarzenie drewna jest procesem naturalnym i nie jest to żadna wada surowca. Jest to cecha drewna, które narażone na długotrwale oddziaływanie warunków atmosferycznych zaczyna zmieniać swój kolor. Szarzeje pod wpływem utleniania, działania deszczu, a także promieniowania UV. Proces ten trwa najczęściej od kilku do kilkunastu miesięcy. Jest czymś naturalnym i nie da się go powstrzymać. Szarzenie drewna nie jest efektem niewłaściwej pielęgnacji czy też wad drewna.
Jak zatrzymać piękno drewna?
Naturalnego koloru drewna nie da utrzymać się na lata. Można jedynie zmniejszyć intensywność efektu szarzenia drewna, decydując się na pomalowanie konstrukcji impregnatem z pigmentem. Na rynku dostępne są produkty, które oprócz ochrony nadają drewnianym konstrukcjom specyficznego koloru. Drewno pokryte tego typu impregnatem jest w stanie zmieniać swój odcień zdecydowanie wolniej. Jeżeli nie podoba Ci się efekt szarego drewna, zrezygnuj z impregnatów bezbarwnych. Możesz próbować również usunąć szarość z desek czyszcząc je specjalnymi szczotkami. Na rynku dostępne są również preparaty do odszarzania drewna, jednak nie zawsze efekt jest długotrwały. Jeżeli nie podoba Ci się efekt szarzenia drewna, możesz również już na samym początku wyposażyć swój ogród w drewnianą altankę w innym niż naturalny kolorze. W sklepie Kempar dostaniesz konstrukcje drewniane w odcieniach szarości, bieli, a także różnych odcieniach brązu.
Szarzenie drewna też ma swój urok!
Drewno to naturalny i szlachetny materiał, który na przestrzeni lat ulegać może licznym zmianom wyglądu. Jego odpowiednia pielęgnacja pozwala na dłużej zatrzymywać jego właściwości, dzięki czemu nie wysycha i nie pleśnieje. Drewno jednak zmienia swój kolor stając się przy tym zdecydowanie bardziej charakterystyczne. Przykładem mogą być stare drewniane meble, które pomimo swoich lat nadal prezentują się niezwykle elegancko i stylowo.
Obecnie szary kolor drewna jest coraz częściej wykorzystywany np. na tarasach czy balkonach. W takim przypadku drewno od razu malowane jest na taki kolor, który idealnie oddaje naturalny proces tzw. patynowania drewna. Warto zatem odnaleźć w tego typu drewnie piękno i zaakceptować te zmiany. Przy odpowiedniej impregnacji nawet lekka zmiana koloru nie będzie stanowiła przeszkody w tym, by zdobić Twój ogród. Drewniane konstrukcje w swoim naturalnym kolorze doskonale współgrają z zielenią ogrodu stając się tym samym prawdziwą oazą spokoju i miejscem odpoczynku po pracy.