Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny i objawy

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą należącą do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit, która może zaatakować każdy odcinek przewodu pokarmowego – od jamy ustnej do odbytu. Mimo postępów w medycynie, wciąż nie ma skutecznych leków, które pozwalają na jej całkowite pozbycie się.

Przyczyny choroby

Choroba została opisana po raz pierwszy w 1904 roku przez polskiego lekarza Antoniego Leśniowskiego. W roku 1932 bardziej szczegółowo przestawił ją – wraz ze współpracownikami – Burrill Bernard Crohn. Niestety, mimo postępów w medycynie, dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Naukowcy twierdzą, że mechanizmu jej powstawania można upatrywać w genetyce. Poza tym wiele medyków uważa, że polega ona na nieprawidłowej reakcji immunologicznej błony śluzowej jelita na alergeny (normalnie nieszkodliwe dla człowieka), która prowadzi do zaburzenia flory bakteryjnej jelita i w konsekwencji do powstawania stanów zapalnych. Wśród przyczyn często wymienia się też prowadzenie niehigienicznego trybu życia, picie alkoholu, palenie tytoniu oraz silny stres.

Najczęstsze objawy

Główne objawy, mogące wskazywać na chorobę Leśniowskiego-Crohna, dotyczą przewodu pokarmowego. Oczywiście wszystko zależy od tego, w którym miejscu zlokalizowany jest stan zapalny. Najczęściej jest to końcowy odcinek jelita krętego, a także jelito cienkie i grube lub samo jelito grube.  W przypadku tej choroby mogą pojawić się: wzdęcia, przewlekła biegunka (zwykle bez krwi), która występuje również w nocy, bóle brzucha (często prawe podbrzusze), niedrożność jelit, guzowaty opór w jamie brzusznej i zmiany okołoodbytniczne. Oprócz tego może występować gorączka, spadek masy ciała (wyniszczenie), zahamowanie wzrostu (u dzieci), osłabienie i ciągłe zmęczenie, bóle stawów, choroby wątroby, a nawet zaburzenia rytmu serca. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Przy schorzeniu, jakim jest choroba Leśniowskiego Crohna, pacjenci często spotykają się z niezrozumieniem i ośmieszeniem otoczenia, co doprowadza ich do wyobcowania, poczucia osamotnienia i nieraz kończy się depresją.

Jeśli borykamy się z długotrwałymi i nawracającymi biegunkami i bólami brzucha, nasza waga z niewiadomych przyczyn spada, a ponadto mamy problem z krwawieniem z układu pokarmowego, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Szybka diagnoza choroby pozwoli nam podjąć odpowiednie leczenie w celu złagodzenia skutków choroby. Więcej na temat choroby Leśniowskiego i Crohna dowiemy się ze strony lactoral.pl