Czym jest ciemieniucha i jak ją leczyć?

Ciemieniucha to choroba noworodków i niemowląt. Najczęściej przybiera postać złotawych łusek pokrywających powierzchnię owłosionej skóry głowy. Warto podkreślić, że schorzenie to jest całkowicie uleczalne – lecz i jego nie należy lekceważyć.

Co to takiego?

Ciemieniucha nierzadko wzbudza niepokój u rodziców, głównie dlatego, że złoto-żółte łuski z pewnością nie prezentują się estetycznie na skórze głowy niemowlaka. Tymczasem, schorzenie to dość często występuje u nowo narodzonych dzieci. Na skutek nadprodukcji łoju w gruczołach łojowych skóry dziecka dochodzi do swego rodzaju łojotokowego zapalenia skóry, innymi słowy łupieżu, który znają nierzadko z autopsji osoby dorosłe. Bywa, że ciemieniucha rozszerza się na okolice uszu i brwi. Aby powstrzymać łojotok u maluszka, należy skupić się na odpowiedniej, codziennej pielęgnacji skóry. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jak wyleczyć?

Po pierwsze, do mycia głowy dziecka powinna wystarczyć ciepła woda oraz specjalny szampon przeciwko ciemieniusze, który wystarczy stosować co parę dni. Po drugie, zarówno w trakcie kąpieli, jak i po niej zaleca się delikatne masowanie skóry głowy dziecka; po umyciu, natomiast, czesanie włosów miękką, delikatną szczoteczką. Należy dokładnie sprawdzić, czy ząbki szczoteczki nie mają ostrych zakończeń – mogłyby one podrażnić skórę niemowlęcia. Dodatkowo można zastosować delikatną oliwkę, która odpowiednio odżywi skórę i ułatwi wyczesywanie łusek. Wymienione czynności należy powtarzać tak długo, aż łuski znikną, a skóra odzyska swoją gładkość i delikatność. Niezwykle istotne jest, aby unikać rozdrapywania łusek paznokciami, czynność ta mogłaby bowiem doprowadzić do uszkodzenia skóry i przedostania się do niej drobnoustrojów.

Domowe sposoby

Znane są również domowe sposoby radzenia sobie z ciemieniuchą, jak chociażby ten polegający na przemywaniu główki dziecka roztworem z otrębów pszennych – warto, przed przystąpieniem do takiej kuracji, skonsultować ją jednak z lekarzem pediatrą.

Jeśli ciemieniucha nie ustępuje, należy zwrócić się o pomoc do lekarza w celu ponowienia diagnozy i uzyskania informacji o leczeniu farmakologicznym. Więcej informacji można uzyskać na stronie kobiecosc.info.

Równie często spotykaną dolegliwością, co łojotok skóry głowy u niemowląt, są zaburzenia cyklu miesiączkowego, warto więc poczytać również na ten temat.