Działanie i właściwości porostu islandzkiego

Porost islandzki (Cetraria islandica), zwany jest także płucnicą lub tarczownicą islandzką. Jest to gatunek grzybów, żyjący w symbiozie z glonami, zaliczany do plechowców – organizmów wielokomórkowych, pozbawionych organów i wyspecjalizowanych narządów. Cetraria islandica to surowiec, który znany jest przede wszystkim ze składu syropów i pastylek ładodzących podrażnione i wysuszone gardło. Wyciąg z porostu islandzkiego ze względu na dużą zawartość polisacharydów. regeneruje i ochrania błonę śluzową jamy ustnej i gardła.

Porost islandzki – charakterystyka.

Porost islandzki nie ma wykształconych korzeni, łodyg ani liści; składa się wyłącznie z plechy,  wielokomórkowej sztywnej struktury tworzącej nieregularne kępki.

Występuje praktycznie na wszystkich kontynentach (oprócz Afryki i Antarktydy), głównie na półkuli północnej. W Polsce spotkać można go już bardzo rzadko, ma status gatunku wysoce narażonego na wymarcie, dlatego jest prawnie chroniony; oznacza to, że samodzielne pozyskiwanie płucnicy jest zabronione.

Porost islandzki – właściwości i działanie.

Ze względu na bogatą zawartość substancji śluzowych działa powlekająco, nawilżająco i regenerująco na śluzówkę.

Jest składnikiem wielu skutecznych preparatów łagodzących podrażnienia i dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych, takie jak:

  • przesuszone gardło i krtań, np. w wyniku długotrwałego przebywania w ogrzewanym lub klimatyzowanym otoczeniu,
  • infekcje i stany zapalne gardła i krtani,
  • chrypka, podrażnienie strun głosowych np. w wyniku nadwyrężenia głosu u wykładowców, aktorów, śpiewaków,
  • podrażnienie śluzówki gardła na skutek palenia papierosów,
  • uporczywy suchy kaszel,

Preparaty z wyciągiem z porostu islandzkiego bardzo często zalecane są profilaktycznie u osób pracujących głosem, które to najczęściej narażone są na podrażnienie gardła, krtani i strun głosowych.

W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy wiele uznanych preparatów z wyciągiem z porostu , które łagodzą  ból gardła, chrypkę, suchy kaszel, związane z podrażnieniem śluzówki gardła.

Takim sprawdzonym preparatem są na przykład pastylki do ssania firmy Fiorda: https://fiorda.pl/fiorda-vocal-md/ , które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła i krtani. Zastosowanie w pastylkach kwasu hialuronowego oraz wyciągu z prawoślazu lekarskiego wzmacnia działanie porostu i podnosi skuteczność preparatu.