Fakty i mity o petardach – rozwiewamy wątpliwości.

Petardy od dwóch tysiącleci towarzyszą uroczystym okazjom i nadają niezwykłą aurę łączenia społeczności w świętowaniu. Zbliża się sylwester i wraz z nim podnosi się temperatura dyskusji na temat fajerwerków, choć szereg informacji jest błędnie interpretowana. Pytanie, które się w tym miejscu rodzi, to:

Gdyby naprawdę były tak niebezpieczne, czy nie byłyby już dawno zakazane?

Petardy hukowe – jak ich bezpiecznie używać?

Petardy dzięki efektowi hukowo – błyskowemu mogą sprawiać wrażenie bardzo niebezpiecznych. Faktem jest, że każdy rodzaj fajerwerków w rękach nieodpowiedzialnych i nieprzygotowanych użytkowników jest niebezpieczny.

Aby zniwelować niepożądane działania warto zaopatrzyć się, przede wszystkim w dobry jakościowo i sprawdzony przez specjalistów towar. Wypada zapoznać się z instrukcją, a także z przepisami dotyczącymi miejsc, w których petardy hukowe nie spowodują zagrożeń.

Małe petardy – gdzie nie używać?

Chcąc spędzić sylwestra w okolicy domu i mieć możliwość stworzenia widowiska z użyciem fajerwerków warto zorganizować z sąsiadami taką imprezę np. na pobliskiej łące. Wówczas, czy to małe petardy, czy większe, nie stworzą zagrożeń dla mieszkańców okolicznych bloków.

Ten rodzaj petard jest również wystarczająco bezpieczny dla początkujących, pod warunkiem zakupu certyfikowanego towaru i dokładnym zapoznaniem się z jego działaniem. Pamiętać również należy, że żadnych materiałów pirotechnicznych nie należy puszczać z balkonu na ulicę, by nie spowodować zagrożenia.

Odpowiednie używanie obala mity i potwierdza fakty

Kochane zwierzęta

Główną sprawą, która dzieli opinię, jest niewątpliwie sprawa dotycząca bezpieczeństwa zwierząt. Jednakże to człowiek odpowiada za bezpieczeństwo swojego zwierzaka i powinien odpowiednio zatroszczyć się o nie. Zabezpieczenie zwierząt w domach lub wywiezienie ich na tę jedną noc w ciche miejsce wystarczy by uchronić je przed stresem.

Bezpieczeństwo zdrowia

Kolejny mit, że puszczając petardy narażone jest zdrowie, opiera się na informacjach o wypadkach. Niemniej wypadków, w obecnych czasach, nie ma wiele i nie zdarzają się już zbyt często dzięki zastosowanym nowym technologiom w produkcji fajerwerków.

Poszkodowanymi są zazwyczaj niepotrafiący się posługiwać materiałami pirotechnicznymi ludzie. Bez przygotowania oraz z wadliwym artykułem pochodzącym z niepewnego źródła bardzo prawdopodobne jest spowodowanie wypadku.

Fajerwerki przez cały rok

Informacja, że tylko Sylwester i Nowy Rok są porą na puszczanie fajerwerków również nie do końca jest rzetelna. Każda impreza i święto w ciągu roku może być zwieńczone ognistym widowiskiem.

Organizator powinien otrzymać odpowiednie zezwolenie na tego typu imprezę, jak również powinien zadbać o bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która w odpowiedni sposób zorganizuje bezpieczny i widowiskowy pokaz.

Petardy hukowe, fajerwerki czy małe petardy mogą sprawić wiele radości oraz dać wspaniałe widowisko, pod warunkiem, że będzie przygotowany odpowiedni nadzór. Dobrze przygotowana impreza pod względem bezpieczeństwa powinna być przeprowadzana