Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Co wybrać?

amiston - amiston (2).jpg

Panele fotowoltaiczne na dachach już nikogo nie dziwią. Coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na ich montaż. Jednak nie zawsze dach nadaje się do montaży instalacji. Warto pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne można też montować na gruncie.

Kiedy warto zbudować instalacje fotowoltaiczną na gruncie?

Chęć choć częściowego uniezależnienia się energetycznego sprawia, że coraz więcej osób montuje konstrukcje fotowoltaiczne. Panuje powszechne przekonanie, że można to zrobić tylko na dachu. Tymczasem instalacje fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się też zamontowane na gruncie.Wskazaniem do gruntowej instalacji jest dach, na którym nie daje się zamontować konstrukcji lub jego nachylenie jest nieodpowiednie. Gruntowa fotowoltaika to także znakomity sposób na wykorzystanie różnych nieużytków rolnych.

Zalety instalacji gruntowej

Instalacja montowana na gruncie ma sporo zalet. Choć same konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne są nieco droższe, to ich montaż jest dużo łatwiejszy. Montuje się je bardzo szybko i sprawnie.Do paneli, umieszczonych na gruncie, jest bardzo dobry dostęp. Dzięki temu wszelkie prace serwisowe, konserwatorskie, naprawy czy czyszczenie są o wiele łatwiejsze. W razie potrzeby można też szybko rozbudować instalację o kolejne panele.Sporą zaletą jest też lepsze chłodzenie paneli gruntowych. To efekt swobodnej cyrkulacji powietrza między panelami a podłożem.

Jakie konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne są najlepsze?

Decydując się na naziemną instalację fotowoltaiczną, trzeba dobrze wybrać konstrukcję, na której będą montowane panele. Od jej trwałości i stabilności będzie w dużej mierze zależało prawidłowe działanie całej instalacji.Wybierając konstrukcję fotowoltaiczną należy bezwzględnie sprawdzić, czy ma ona atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę, czy proponowany montaż w gruncie będzie odpowiedni dla gruntu, na którym instalacja będzie montowana.Ponieważ konstrukcje są wykonywane z różnych materiałów, należy sprawdzić ich antykorozyjność. Do bardzo dobrych rozwiązań zaliczane są elementy wykonane z ocynkowanej stali, pokrytej dodatkowo specjalnymi powłokami. Zapewniają one długi czas niezawodnego funkcjonowania.