Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Choć na ogół wycieraczki samochodowe grają co najmniej drugoplanową rolę w większości pojazdów, to jednak są one bardzo ważne, gdy pojawiają się opady śniegu lub deszczu. Mają wówczas bezpośredni wpływ na poziom naszego bezpieczeństwa. By działały w pełni efektywnie, należy odpowiednio o nie dbać – jak to robić?

Dlaczego wycieraczki z czasem tracą na efektywności?

Im dłużej używamy wycieraczek samochodowych, tym słabiej działa sprężyna, której zadaniem jest dociskanie wycieraczki do szyby. Traci ona swoją sprężystość, przez co staje się po prostu niezdatna do użytku. Element ten trudno jest jednak kupić jako niezależną część – najczęściej należy nabyć całe ramię, którego koszt nie powinien przekroczyć 200 zł.

Elementem, który może przyczyniać się do niepoprawnego działania wycieraczek, jest również przegub wpływający na odchylanie ramienia. Zużyty zawias sprawia, że pióro nie jest dociskane do szyby wystarczająco mocno. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest zastosowanie odrdzewiająco-smarującego środka, dostępnego w zasadzie w każdym markecie.

Jeśli wycieraczki samochodowe piszczą podczas pracy, warto zwrócić uwagę na zaczep ramienia. Może wpływać on na niepoprawny kąt między wycieraczką a szybą – w takim przypadku konieczna jest wymiana ramienia.

Cena a jakość

Rozstrzał cenowy piór do wycieraczki potrafi być naprawdę zróżnicowany, ale na ogół kwota nie powinna stanowić zbyt wielkiego wydatku. Komplet piór nie powinien przekroczyć 100 zł, choć niektóre potrafią kosztować nawet 600 zł. Jest to jednak element, w którym cena nie ma zbyt wielkiego znaczenia.

Według testów przeprowadzanych przez specjalistów, wysoka cena wycieraczek samochodowych nie ma wpływu na jakość – te najdroższe nie zawsze, a wręcz rzadko, są uznawane za najlepsze. Podczas testów badana jest ich praca w różnych warunkach atmosferycznych, a więc analizy są raczej wiarygodne.

Mocowanie wycieraczek samochodowych

Wyróżniamy wiele rodzajów zaczepów ramion, toteż zamienniki mogą nie współgrać z oryginalną wycieraczką. Wówczas konieczne może okazać się dokupienie specjalnego adaptera (koszt to na ogół kilkanaście złotych). Zazwyczaj element ten można kupić osobno, bez reszty zestawu.

Czy można zwiększyć efektywność pracy wycieraczek?

Jest kilka sposobów, które pozwolą nam poprawić efektywność wycieraczek samochodowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na układ spryskiwania. Jeśli nie będzie on właściwie działał, wycieraczki samochodowe, nawet te najbardziej renomowane, w niczym nie pomogą. Układ ten powinien być cyklicznie sprawdzany i w razie potrzeby – niezwłocznie naprawiany.

Warto regularnie monitorować stan dysz, które muszą być drożne. Ich czyszczenie nie jest skomplikowane – służy do tego sprężony gaz, który jest dostępny w sklepach za około 10 zł. Ponadto dysze powinny być odpowiednio regulowane, by płyn trafiał we właściwe miejsce. Należy nakierować je na górę szyby, dzięki czemu płyn opadnie na środek, zwłaszcza przy dużych prędkościach. W zimie doskonałym rozwiązaniem są podgrzewane dysze, które ochronią płyn przed zamarzaniem. W lecie ciepła ciecz efektywniej usunie zanieczyszczenia z szyby.