Jak nauczyć się niemieckiego na własną rękę?

Jeżeli zastanawiasz się, czy samodzielna nauka języka niemieckiego w domu jest możliwa, to koniecznie przeczytaj nasz poniższy artykuł. Bardzo wiele osób potwierdza, że szybko i skutecznie można opanować język niemiecki od podstaw na własną rękę, bez konieczności korzystania z pomocy korepetytora. Trzeba tylko wiedzieć jak i czego należy się uczyć. Jaki jest zatem skuteczny sposób na naukę niemieckiego w domowym zaciszu?

Czy można samemu nauczyć się niemieckiego?

W Internecie można napotkać na wiele opinii, dotyczących samodzielnej nauki niemieckiego przez Internet. Zdania są podzielone, jedni twierdzą, że lepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy korepetytora, lub zapisać się na profesjonalny kurs do szkoły językowej. Inni z kolei uważają, że wystarczy dobrać odpowiednie kursy i materiały internetowe, aby opanować podstawy niemieckiego.

Zalety nauki niemieckiego online

  • ucząc się w domu, oszczędzasz pieniądze – samodzielna nauka języka niemieckiego jest o wiele tańsza, niż ta w szkołach językowych. Oszczędzasz także na dojazdach w wyznaczone miejsce, w którym znajduje się placówka lub mieszka korepetytor.
  • nauka w domu pozwala na oszczędność czasu – ponieważ nie musisz wychodzić z domu, aby rozpocząć lekcje, stać w korkach, a następnie wracać z powrotem do domu. W dodatku, ucząc się samodzielnie, sam ustalasz w jakich to będzie godzinach.
  • brak stresu – dla niektórych osób, wypowiadanie się na forum publicznym jest bardzo stresujące. Poprzez naukę w domowym zaciszu nie musisz obawiać się, że popełnisz błędy i ktoś je usłyszy. W dodatku, korzystając z kursu grupowego istnieje ryzyko, że nie nadążysz za grupą jeżeli chodzi o tempo przyswajania wiedzy.
  • uczysz się tego, na co masz ochotę – samodzielna nauka pozwala na wybór tematów i zagadnień, które Cię interesują. Możesz samodzielnie wybrać metodę oraz materiały, które będziesz przerabiać i nie stracisz czasu na omawianie zagadnień, które już znasz.
  • nieograniczony dostęp do materiałów i kursów – korzystając z wyselekcjonowanych materiałów możesz usprawnić proces uczenia i w krótkim czasie dostrzec pierwsze efekty.

Jak uczyć się niemieckiego w domu – 4 sposoby na efektywną naukę

Jeżeli chcesz szybko nauczyć się języka niemieckiego na własną rękę, musisz uczyć się mądrze i rozważnie. Pamiętaj o tym aby:

  • wyznaczyć sobie jasny i czytelny cel nauki – np. opanowanie podstaw niemieckiego do końca roku, nauka tysiąca najpopularniejszych niemieckich słówek w 2 miesiące itp.,
  • wykorzystywać odpowiednie materiały do nauki – najlepiej skorzystać z takich, które przygotowali specjaliści, np. język niemiecki online dla początkujących w ProfiLingua,
  • odpowiednio motywować się do dalszej nauki,
  • wytrwać w swoich postanowieniach.

Niemiecki od podstaw – jak zacząć?

Jeżeli mowa o samodzielnej nauce języka, bardzo często poruszany jest problem z brakiem odpowiedniej motywacji do dalszej nauki. Najważniejsze, to znaleźć sposób, który ułatwi wytrwanie w postanowieniach. Wyznaczenie małego celu i nagradzanie się za każdym razem, kiedy uda się go osiągnąć, jest jednym z lepszych sposób na skuteczną naukę.

Zapis na płatny kurs online również może pomóc zmotywować do nauki, ponieważ nikt nie chciałby, aby zainwestowane pieniądze przepadły i w żaden sposób się nie zwróciły.

Warto postawić na sprawdzone i polecane przez wielu metody nauczania i spośród nich wybrać tę, która najlepiej dopasuje się do osobistych preferencji.

zdjęcie: freepik.com