Jak stymulować naturalny rozwój dziecka poprzez zajęcia pozalekcyjne?

Lata dziecięce to najważniejszy okres życia. To, jak się potoczą, w dużej mierze decyduje o przyszłości dziecka – o tym, jak rozwinie umiejętności niezbędne mu na późniejszych etapach edukacji czy kariery zawodowej. Dlatego warto stymulować jego naturalny rozwój. Kierunek nadadzą mu odpowiednio wybrane zajęcia pozalekcyjne.

Mózg ludzki pracuje nieustannie, przyswajając sobie nowe informacje. Proces dydaktyczny nie kończy się więc w przedszkolu czy szkole – dziecko stale uczy się nowych wzorców zachowań i rozwija umiejętności, m.in. motoryczne, społeczne, związane z logicznym myśleniem czy kreatywnością. Aby mu w tym pomóc, jako rodzic, powinieneś przede wszystkim zainwestować wiele swojego czasu w naukę i zabawę z dzieckiem. Dobrym pomysłem są również odpowiednio dobrane zajęcia pozalekcyjne. To one mogą pomóc rozbudzić ciekawość świata i stać się iskrą do dynamicznego rozwoju dziecka. Jakie wybrać? Oto kilka inspiracji.

Zajęcia pozalekcyjne – bardziej ekscytujące niż się wydaje

Z czym kojarzą Ci się zajęcia pozalekcyjne? Z dodatkowymi lekcjami języka obcego czy gry na instrumencie muzycznym? Wyjdź zatem poza ramy tradycyjnej szkoły – przekonaj się, że oferta różnego rodzaju warsztatów i innych form aktywności jest znacznie ciekawsza niż klasyczne zajęcia dydaktyczne. I choć większość z nich ma walory edukacyjne, bliżej jest im do wciągającej rozrywki niż nudnych wykładów. I to właśnie w przyjaznej młodemu człowiekowi formie tkwi sekret ich sukcesu. Dziecko, wybierając się np. na kreatywne warsztaty plastyczne czy zajęcia z klockami LEGO®, nie będzie ich kojarzyło z obowiązkiem szkolnym. Pozytywne nastawienie (zarówno malucha, jak i prowadzących) połączone z przemyślanym i ciekawym programem zajęć zadziała niezawodnie. Zobaczysz, jak szybko dziecko zacznie się z Tobą dzielić nowymi informacjami czy zadawać kolejne pytania.

Dobierz zajęcia pozalekcyjne do wieku dziecka

Typ zajęć pozalekcyjnych (i ich poziom) warto dobrać do grupy wiekowej dziecka z kilku powodów. Po pierwsze, będzie się ono lepiej czuło w grupie rówieśników niż w takiej, w której jest duża rozpiętość wiekowa. Po drugie – tematyka i charakter zajęć będą bardziej dopasowane do zainteresowań i do poziomu rozwoju pociechy. Dzięki temu proces rozwoju dziecka będzie przebiegał naturalnie i w pełni „bezboleśnie”.

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym ciekawym pomysłem będą np. zajęcia rytmiczne, proste warsztaty taneczne czy plastyczne. Dobrym rozwiązaniem są również zajęcia, na których maluchy mogą pograć w proste planszówki czy poukładać klocki. Na przykład w Centrach Edukido zajęcia kreatywne z klockami LEGO® są dostępne już dla 3-latków, a ich poziom zaawansowania wzrasta wraz z wiekiem uczestników.

Dzieci starsze świetnie poradzą sobie np. na zajęciach językowych, bardziej zaawansowanych warsztatach muzycznych, a nawet na zajęciach z robotyki (dostosowanych do ich poziomu). Ciekawym pomysłem będą również wszelkiego typu zajęcia rekreacyjno-sportowe.

Wybierając zajęcia dodatkowe – zwłaszcza w przypadku dzieci w wieku powyżej 5-6 lat, które coraz wyraźniej określające swoje pasje – dopasuj je do zainteresowań pociechy.

Co za dużo, to niezdrowo…

Pamiętaj: dobrze dobrane zajęcia pozalekcyjne sprawią, że dziecko sprawniej rozwinie się motorycznie, intelektualnie i umysłowo. Nie przesadzaj jednak z ich ilością. Gdy dziecięcy plan dnia stanie się zbyt napięty, nawet najciekawsze warsztaty staną się przykrym obowiązkiem. Wybierz więc świadomie takie formy zajęć, które pomogą rozwinąć jak najwięcej kompetencji naraz, a przy tym będą po prostu świetną zabawą. Masz z czego wybierać!