Handel detaliczny i hurtowy to niewątpliwie jedne z łatwiejszych metod na generowanie zysków. Wymagają jednak początkowego wkładu finansowego, który z czasem się opłaca. Co jakiś czas niezbędne jest przeprowadzenie inwentaryzacji asortymentu. W jaki sposób można ją uprościć?
Dlaczego przeprowadza się inwentaryzację?
Współczesne sklepy korzystają z systemów komputerowych do sprzedaży, które między innymi przechowują aktualne informacje o stanach magazynowych. Należy jednak pamiętać, że dane w komputerze a rzeczywisty stan to dwie różne sprawy i mogą wystąpić między nimi różnice. Inwentaryzacja ma na celu zidentyfikowanie tych różnic.
Po co to jest potrzebne? Dzięki inwentaryzacji można zaktualizować dane o stanach magazynowych, co ułatwia między innymi składanie zamówień. Właściciel sklepu wie wówczas, co dokładnie ma na stanie i w jakiej ilości. Jest to szczególnie istotne w przypadku sklepów o dużym metrażu, gdzie kontrola nad asortymentem w inny sposób może być niemożliwa. W dłuższej perspektywie odpowiednie zarządzanie stanami magazynowymi pozwala na uatrakcyjnienie oferty i zwiększenie zysków.
Jak ułatwić sobie inwentaryzację?
Inwentaryzacja asortymentu w sklepie to skomplikowane zadanie, które wymaga czasu i wysiłku. Najlepiej jest przeprowadzać ją, gdy sklep jest zamknięty. Jednym z narzędzi, które mogą znacznie ułatwić inwentaryzację, jest AMS system. Systemy informatyczne tego typu polegają na wykorzystaniu specjalnych kolektorów danych z czytnikami kodów kreskowych do sprawdzania towarów.
Następnie dane z kolektorów są przesyłane do komputera, gdzie następuje porównanie z zapisanymi stanami magazynowymi. W ten sposób oszczędza się przede wszystkim pracę, a co za tym idzie – również pieniądze i czas. Szybsza inwentaryzacja sprawia, że czas zamknięcia sklepu jest krótszy.
System AMS Optiest – gdzie jeszcze się sprawdzi?
Zalety systemu AMS Optiest nie kończą się bynajmniej na wymienionych powyżej. Koniecznie trzeba wspomnieć również o możliwościach, jakie system ten daje w zarządzaniu biurem i dokumentacją. Dzięki temu archiwizacja dużych ilości dokumentów jest o wiele łatwiejsza.
System sprawdza się również w sklepach internetowych, w których znacznie ułatwia kompletowanie zamówień. Zastosowanie znajduje również we wszelkiego typu hurtowniach i magazynach, w których usprawnia zarządzanie przepływem towaru.