Jak ukoić skołatane nerwy

Nerwy to nieodłączny element naszego codziennego życia – niewiele osób ma w sobie stoicki spokój pozwalający nie reagować nadmiernie na różne sytuacje życiowe. Sytuacje w pracy, w szkole, na studiach czy nawet rodzinne często doprowadzają nas do irytacji, gniewu czy nawet wpadnięcie w szał (zależy od tego, jakim jesteś człowiekiem). Takie nerwy mocno rozstrajają nasz organizm, ale warto pamiętać, że działa to w dwie strony.

Nie tylko nerwy, zdenerwowanie się czy zestresowanie się wpływa negatywnie na organizm – to też organizm (a raczej to, w jakim jest stanie) może wpływać właśnie na to, jak reagujemy! Niedobory niektórych witamin wpływają na rozstrojenie układu nerwowego i osłabienie całego organizmu, przez co czujemy się rozdrażnieni i niezadowoleni. Warto zaplanować sobie odpowiednią dietę i zadbać o swój sen oraz uzupełnić wszelkie niedobory, jakie mogły się u nas pojawić. Można również dodatkowo wesprzeć się różnymi ziołami, które przedstawię poniżej.

Mało mówi się o tym, że witaminy działają także na układ nerwowy. Witaminy stosuje się na wszystko – na przeziębienie, osłabienie czy nawet na ból głowy. Co w takim razie z układem nerwowym? Witaminy poprawiają również kondycję psychiczną, obniżają zły wpływ stresu na organizm i niwelują stany zapalne, powstające właśnie przez stres związany z negatywnymi emocjami.

Warto pamiętać, że negatywne emocje, stres i zdenerwowanie są przyczyną wzrostu ciśnienia krwi, problemów z sercem, udarów, chorób wrzodowych i zaburzeń miesiączkowania – nie jest to obojętne dla organizmu, dlatego dobrze jest nad tym pracować.

Witaminy, które mają pozytywny wpływ na układ nerwowy, to witaminy z grupy B. Usprawniają poziom koncentracji, poprawiają pamięć, funkcje poznawcze i logiczne myślenie. Suplementacja tymi witaminami poprawia kondycję psychiczną organizmu i ogólne samopoczucie. Z wielu witamin z grupy B, warto wyróżnić witaminę B6 – pirydoksynę. Oddziałuje ona kojąco oraz uspokajająco i przyczynia się do wyeliminowania bezsenności. Dla układu nerwowego bardzo ważna jest również witamina B12 – zwalcza przewlekłe zmęczenie oraz poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Wspomaga również walkę ze stanami depresyjnymi.

Pozostałe witaminy i pierwiastki, które dobrze działają na układ nerwowy, kojąc go, to witamina A, witamina D, witamina E oraz żelazo, cynk, magnez, potas i selen. Warto zwrócić na nie uwagę przy codziennej suplementacji. Bardzo ważny dla układu nerwowego jest magnez!

Na problemy ze stresem, zmęczeniem i nerwowością świetnie sprawdzą się również adaptogeny. Ich pełną listę możecie poznać tutaj i wybrać dla siebie idealny preparat, ponieważ poza właściwościami wyciszającymi, każdy niesie za sobą inne, dodatkowe właściwości.