Jak urządzić nowoczesne wnętrze?

Minimalizm, funkcjonalność i przestronność – to najważniejsze cechy nowoczesnego wystroju. Takie aranżacje od lat cieszą się dużą popularnością. Są efektowne pod względem wizualnym i wygodne w codziennym użytkowaniu. Ich urządzenie nie jest trudne, jeśli przestrzega się kilku podstawowych zasad. Nowoczesne wnętrza wpisują się w oczekiwania wielu inwestorów, którzy cenią proste formy, ale też wygodę. W odniesieniu do nich często przytacza się stwierdzenie „mniej znaczy więcej”. I rzeczywiście, umiar we wprowadzaniu do aranżacji mebli, domowych sprzętów oraz innych elementów sprawia, że pomieszczenie może więcej zyskać, niż stracić. Staje się minimalistyczne, ale jednocześnie bardzo eleganckie.

Prostota

Styl nowoczesny stanowi przeciwieństwo pełnego przepychu stylu glamour, a także charakteryzującego się finezyjnymi kształtami stylu klasycznego. Cechują go proste formy pozbawione elementów dekoracyjnych, wyszukanych zdobień i pięknych ornamentów. Jego zaletą jest coraz bardziej doceniany współcześnie minimalizm. Zamiast przepychu, ozdobnych motywów i wielu dekoracji we wnętrzu pojawiają się wyłącznie te elementy, które są niezbędne do codziennego, użytkowania. Nie muszą być bogato zdobione. Ważne, by zapewniały wygodę. Ich efektowny wygląd gwarantuje skromna forma i gładka, niekiedy cechująca się połyskiem powierzchnia.

W takich aranżacjach ważną rolę odgrywa szkło. Pojawia się pod wieloma postaciami. Przykładem są duże przeszklenia okienne, szklane elementy zawarte w nowoczesnym oświetleniu albo osprzęcie elektrycznym oferowanym przez https://gajwer.pl. Ten ostatni zasługuje zresztą na uwagę nie tylko w kontekście swojego prostego, a zarazem eleganckiego wyglądu, ale także z uwagi na funkcjonalność. Wykonany z hartowanego szkła dotykowy panel pozwala bowiem włączyć światło za pomocą delikatnego dotknięcia opuszkiem palca. Dotykowy panel może być też sterowany za pomocą pilota.

Stonowana kolorystyka

Aranżując wnętrze w stylu nowoczesnym, należy pamiętać o oszczędności w dobieraniu kolorów. Barwy powinny być stonowane i bazować na bielach, szarościach, beżach i czerniach, przy czym kolory jasne powinny przeważać nad ciemnymi. Tę stosunkowo wąską paletę barw można uzupełnić o nieliczne mocniejsze akcenty kolorystyczne, na przykład soczyste zielenie albo pomarańcze. Pojawiają się one w niewielkiej ilości, ożywiając wnętrze. Najczęściej odnajdziemy je w tkaninach, np. poduszkach albo zasłonach, choć tych ostatnich może w ogóle nie być w nowoczesnym wnętrzu. Mocny akcent kolorystyczny może pojawić się też na jednej ze ścian pomieszczenia.

Przestrzeń

Nowoczesne wnętrza są przestronne, otwarte i wielofunkcyjne. Ściany wydzielające poszczególne pomieszczenia pojawiają się wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne. Stąd salon najczęściej przenika się z przestrzenią kuchni oraz jadalni. Wizualnie każda z tych stref może zostać wydzielona za pomocą zróżnicowanego oświetlenia, materiałów wykończeniowych albo elementów wyposażenia. Unikając wprowadzania do aranżacji nadmiaru elementów, można sprawić, że mieszkanie stanie się jeszcze bardziej przestronne. Takiemu wrażeniu sprzyjają też duże przeszklenia, które najczęściej są pozbawione firanek.

Styl nowoczesny powstał na początku XX wieku. Stanowił wtedy alternatywę dla bogato zdobionych, pełnych przepychu wnętrz klasycznych. Pomimo upływu lat wciąż cieszy się dużą popularnością i chętnie wykorzystywany jest do aranżacji współczesnych mieszkań.