Jak wybrać salę na wesele?

Wybór sali na wesele to jeden z najbardziej istotnych elementów organizacji. Czasem znalezienie idealnego miejsca zajmuje bardzo dużo czasu, bo jest wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Zobacz, jak wybrać salę na weselę, aby przyjęcie odbyło się bez przykrych niespodzianek.

Liczy się organizacja

Najważniejsze w przypadku wyboru sali na wesele, jest ustalenie, jak duże będzie przyjęcie. Zrób wstępną listę gości i weź pod uwagę osoby, które mogą odmówić. Dowiedz się, ile osób zmieści się w wymarzonej sali weselnej. Weź pod uwagę, że jeśli maksymalnie organizatorzy mogą przyjąć 100 osób, taka liczba może oznaczać, że będzie ciasno. Podczas pierwszej wizyty na sali weselnej, zwróć uwagę na charakter pomieszczenia. Czy będzie pasować do motywu przewodniego przyjęcia?

Lokalizacja i noclegi

Zastanów się, jaką drogę będą musieli przebyć Twoi goście do sali weselnej. Czy jesteś w stanie zagwarantować przejazd z kościoła lub z urzędu? Dokładnie zastanów się także nad samym usytuowaniem domu weselnego. Weź pod uwagę, że goście lubią wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza. Dowiedz się, czy będzie tam miejsce na odpoczynek. Jeśli wśród zaproszonych gości są dzieci, sprawdź, czy np. tuż przy sali nie ma ruchliwej ulicy. Co więcej, dobrze jest, jeśli dom weselny ma w ofercie noclegi. Mogą tam przenocować osoby starsze, które będą miały problem z przedostaniem się do innego hotelu. Nawet jeśli koszt takich pokojów jest większy, dodatkowe opłaty za transport mogą wynieść jeszcze więcej. Jeśli opłaty Cię przerosną, możesz postawić np. na pożyczki przez Internet.

Co wchodzi w skład obsługi wesela?

To jedno z najważniejszych pytań, które powinieneś zadać podczas spotkania. Co to oznacza? Dowiedz się:

  • czy jest możliwość zorganizowania poprawin,
  • jakie są dekoracje sali (pokrowce na krzesła, serwetki, świeczniki itd.)
  • jak wyglądają opłaty za dziecko,
  • czy jest możliwość kupienia alkoholu,
  • czy w koszty wchodzą także napoje gazowane i niegazowane,
  • czy jest możliwość zorganizowania stołu wiejskiego lub słodkiego (chodzi o dodatkowe stoliki lub pełną organizację).

Czasem może się okazać, że istnieją dodatkowe ukryte koszty, takie jak dekoracja sali. Nie każdy organizator oferuje pokrowce na krzesła, dlatego trzeba będzie je wynająć od innej firmy. Jeśli ukryte koszty przerosły Twoje oczekiwania, pomóc mogą pożyczki przez Internet.

Każdy szczegół ma znaczenie

Jeśli wiesz już, jak wygląda sprawa z noclegami oraz obsługą podczas wesela, przyjrzyj się szczegółom. Dowiedz się, jak będą rozstawione stoły podczas przyjęcia weselnego i jaki mają kształt. Okrągłe stoły blisko siebie to szansa na bliższy kontakt, z kolei prostokątne stoły w kształcie U mogą bardziej izolować gości. Sprawdź także, ile jest miejsca przeznaczonego do tańczenia oraz gdzie może przebywać orkiestra lub fotograf. Jeśli organizujesz wesele wiosną lub jesienią, może się zdarzyć, że ktoś będzie miał kurtkę. Dowiedz się, czy będzie czynna szatnia. Podczas ustalania menu, zapytaj, czy reszta jedzenia jest wydawana na wynos oraz jak wygląda sprawa z uczuleniem na składniki u pewnych gości. A co, jeśli nagle zabraknie prądu? Koniecznie dowiedz się, czy właściciele posiadają agregat. Zapytaj także, do której godziny możesz bawić się na weselu wraz ze swoimi gośćmi i czy jest miejsce na zaparkowanie samochodów czy busów. Warto także dokładnie przemyśleć budżet i spytać o zaliczkę oraz jej wysokość.