Montaż paneli fotowoltaicznych – co powinieneś wiedzieć?

Z roku na rok, coraz więcej osób zwraca uwagę na rozwiązania pozwalające oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Jednym z nich jest fotowoltaika, wykorzystująca promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Co powinieneś wiedzieć o panelach fotowoltaicznych zanim zdecydujesz się na ich montaż?

Czy jest wymagane pozwolenie na fotowoltaikę?

19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym. Wprowadza ona pewne nowe obowiązki dla osób planujących inwestycję w odnawialne źródła energii. Montaż paneli fotowoltaicznych o mocy większej niż 6,5 kWp wymaga zgłoszenia do komendy Państwowej Straży Pożarnej (miejskiej lub powiatowej), a także uzgodnienia projektu technicznego z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ponadto, instalacje, których moc przekracza 50 kWp wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Zwracając się do profesjonalnej firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych, nie musisz się jednak martwić – fachowcy bez problemy załatwią za ciebie całą niezbędną robotę papierkową, zanim przystąpią do pracy.

Wybór miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych

Nie da się ukryć – na efektywność fotowoltaiki największy wpływ ma miejsce, w którym zostanie zamontowana, a także stopień zacienienia czy kąt ustawienia. Najczęściej instalacja fotowoltaiczna montowana jest na dachu, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Zdarza się, że panele montowane są bezpośrednio do elewacji, a nawet na ziemi. To rozwiązanie rzadko jest jednak stosowane w przydomowych instalacjach, ze względu na większe ryzyko zacienienia oraz sporą ilość cennego miejsca, jakiego wymaga.

Jeśli planujesz montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nowego domu, zaznacz to jeszcze na etapie projektowania. Uwzględniając to w projekcie, więźba dachowa zostanie odpowiednio wzmocniona, by móc spełnić wszystkie wymagania dotyczące fotowoltaiki i zapewnić jak największą efektywność instalacji.

W innym wypadku, jeśli zdecydujesz się na montaż paneli w starym budynku, projektanci będą musieli zweryfikować stan więźby dachowej oraz zastosować dodatkowe wzmocnienia, które pozwolą na instalację fotowoltaiki. Wszystko to, biorąc pod uwagę zasady bezpieczeństwa oraz wymagania techniczne.

Warto pamiętać również, że panele fotowoltaiczne powinny być zabezpieczone przeciwprzepięciowo, by zapewnić ochronę przed wyładowaniami elektrycznymi oraz przeciwprzeciążeniowo, by uniknąć pojawienia się zbyt dużej wartości prądu, który mógłby uszkodzić instalację.

Źródła dostępne pod adresem:

https://wpwinvest.pl/artykuly/fotowoltaika-i-ekologia