Na co zwrócić uwagę, kupując monety kolekcjonerskie?

Zamierzasz dopiero rozpocząć budowanie swojej kolekcji monet? Zapraszamy do zapoznania się z poradami, dzięki którym uda ci się wybrać te najlepsze!

Numizmatyka może być wspaniałym hobby oraz . Nigdy nie jest za późno, aby zacząć zbierać monety numizmatyczne. Na co jednak powinniśmy zwracać konkretnie uwagę, gdy je kupujemy?

Kupuj od zaufanych sprzedawców

Najważniejsze w numizmatyce jest kupowanie od zaufanych sprzedających. Dzięki temu nie ryzykujemy, że monety będą podrobione albo będą w złym stanie, co również będzie wpływało na ich wartość.

Jeśli chcemy kupować monety nowe, w ofercie ma je między innymi Skarbnica Narodowa, a także liczne sklepy numizmatyczne działające stacjonarnie oraz internetowo. Monety oznaczone jako „nowe” sprzedawane są także za pośrednictwem portali aukcyjnych.

Gdy chcemy kupić monety z drugiej ręki, warto skoncentrować się na dobrych sklepach numizmatycznych. Jeśli chcemy kupować monety numizmatyczne na aukcjach, zawsze dokładnie sprawdźmy wcześniej sprzedającego, aby nie okazało się, że transakcja będzie nieudana.

Warto także pamiętać o tym, że podczas zakupu monety należy zwrócić uwagę także na szereg innych czynników.

Wśród nich znajdują się między innymi:

  • kruszec, z którego jest ona wykonana – to od nas zależy, z jakich monet budujemy kolekcję
  • stan techniczny – monety uszkodzone, porysowane są mniej atrakcyjne, niektóre monety mają grading określający ich stan techniczny przez niezależną organizację
  • rzadkość – im moneta jest rzadziej spotykana, tym jest cenniejszym elementem zbioru
  • estetyka – ładne monety także mają większą wartość
  • autentyczność – monety, szczególnie te zabytkowe, muszą być oryginalne, aby był sens ich nabywania

Zatem jeśli chcemy kupować monety, pamiętajmy o tych kwestiach. Początkującym numizmatykom zaleca się rozpoczęcie od zakupów od zaufanych sprzedających, na przykład takich jak Skarbnica Narodowa, aby potem powoli zacząć poszerzać swoją wiedzę i zacząć wyszukiwać prawdziwe perełki do swojej kolekcji.