
Intensywna eksploatacja systemów wentylacyjnych w obiektach przemysłowych i użytku publicznego wiąże się z koniecznością regularnych przeglądów i rozmaitych działań serwisowych. O co należy zadbać, by wydłużyć żywotność instalacji i utrzymać jej wysoką wydajność? Wyjaśniamy, na czym polega konserwacja wentylacji!
Konserwacja wentylacji, czyli co?
Konserwacja wentylacji obejmuje regularne kontrole oraz czyszczenie instalacji. Dzięki niej można szybko wykrywać ewentualne nieprawidłowości, na bieżąco monitorując stan techniczny systemu. Naprawa drobnych usterek jest łatwiejsza i tańsza niż radzenie sobie z poważnymi awariami, do których doszło przez zaniedbania.
Usuwanie zanieczyszczeń pomaga natomiast zachować wysoką wydajność wentylacji, a także zmniejsza zagrożenie pożarowe oraz poprawia jakość powietrza, co jest ważne ze względu na bezpieczeństwo i komfort osób przebywających w budynku.
Jak przebiega konserwacja wentylacji?
Na etapy procesu konserwacji wentylacji składają się:
- Wstępna diagnoza – specjalny robot z kamerą wykonuje inspekcję wizyjną, co pomaga ocenić stan kanałów wentylacyjnych, m.in. wykryć usterki i zidentyfikować rodzaj zabrudzeń.
- Czyszczenie – w zależności od stanu instalacji (oraz obowiązujących wymogów) dobrana zostaje odpowiednia metoda:
- czyszczenie mechaniczne – używane są specjalne szczotki obrotowe oraz odkurzacze wciągające suche zabrudzenia;
- czyszczenie „na mokro” – z wykorzystaniem profesjonalnych środków chemicznych;
- dezynfekcja – niszczenie mikrobów z pomocą specjalistycznych środków i/lub lamp UV czy maszyn do ozonowania.
- Kontrola – dodatkowa inspekcja, która ma na celu sprawdzenie efektów czyszczenia oraz kontrolę faktycznego stanu technicznego instalacji (usterki mogą skrywać się pod brudem).
Jakie są metody konserwacji wentylacji?
Metody konserwacji wentylacji dzieli się na kilka kategorii:
- czyszczenie,
- mechaniczne (szczotki obrotowe i odkurzacze),
- chemiczne (środki czyszczące);
- dezynfekcja,
- chemiczna,
- UV;
- wymiana filtrów (zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle co ok. 3-6 miesięcy),
- inspekcja wizyjna (kontrola stanu technicznego z wykorzystaniem kamer),
- regulacja komponentów (kontrola i kalibracja elementów systemu).
Jak często trzeba wykonywać konserwację wentylacji? Jest to zależne od wielu czynników. Znaczenie mają m.in. warunki w budynki, rodzaj zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu czy sama budowa instalacji. Standardowo przeglądy zaleca się wykonywać przynajmniej co 6-12 miesięcy, a czyszczenie co 12-24 miesiące. Czas wymiany części eksploatacyjnych jest sugerowany przez ich producenta, przy uwzględnieniu intensywności zużycia.
Komu zlecić konserwację wentylacji?
Konserwacją wentylacji powinni zajmować się wykwalifikowania specjaliści. Eksperci mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu mogą sprawnie, profesjonalnie przeprowadzić cały proces. Skutecznie zapobiegną problemom w przyszłości, a jeśli wykryją jakieś nieprawidłowości, doradzą, co należy zrobić.
Najlepszym rozwiązaniem jest stała współpraca ze sprawdzoną firmą. Inwestycja w taką usługę zwiększa wydajność instalacji i wydłuża jej żywotność, a także minimalizuje ryzyko awarii, które potrafią być wyjątkowo kosztowne. W tym przypadku ma się też pewność, że dopilnowany będzie ustalony harmonogram prac – firmy zwykle przypomną o konieczności wykonania przeglądu i czyszczenia.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://brawent.pl/konserwacja-wentylacji-jak-to-sie-odbywa/.