Najważniejsze parametry drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dobór odpowiednich drzwi zewnętrznych jest bardzo ważny – to właśnie one mają zapewniać nam bezpieczeństwo, ciepło oraz komfort mieszkania. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Drzwi zewnętrzne posiadają szereg różnych parametrów, na które należy patrzeć przy zakupie. Część z nich musimy rozważyć samodzielnie, w określeniu innych mogą pomóc nam pracownicy firm dostarczających drzwi wejściowe do domu. Poniżej prezentujemy listę, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

1. Rozmiar drzwi

Większość projektów domów jednorodzinnych zakłada zamontowanie drzwi w dość standardowych wymiarach, dlatego możemy wtedy wybrać model z katalogu. Gdy jednak wymiary otworu nie pokrywają się z rozmiarami dostępnych modeli, możemy skorzystać z usług wykonania drzwi na wymiar.

2. Współczynnik przenikania ciepła

Jeśli drzwi mają zapewniać nam wysoki komfort, powinniśmy także zwrócić uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła. Jest to parametr, który jest szczególnie ważny w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, ale również powinniśmy spojrzeć na niego przy kupnie drzwi do domu budowanego w tradycyjnej technologii.

Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej, ponieważ wtedy ciepło nie będzie uciekało przez drzwi i pozwoli nam na oszczędności na rachunkach.

3. Poziom ochrony przed włamaniem

Dobre drzwi powinny także zapewniać optymalny poziom bezpieczeństwa. Warto zatem zdecydować się na drzwi antywłamaniowe, które będą stanowiły dla włamywaczy większą przeszkodę niż drzwi o mniej zaawansowanej konstrukcji.

4. Przeszklenia w drzwiach

Gdy drzwi mają prowadzić do przedpokoju, który nie jest oświetlony naturalnym światłem z okien, warto także pomyśleć o tym, by wybrać konstrukcję z przeszkleniami. Mogą one znajdować się w konstrukcji drzwi lub też mogą mieć postać dostawek czy doświetli, które znajdują się obok

5. Estetyka

Oczywiście, przy doborze odpowiednich drzwi zewnętrznych nie powinniśmy zapominać również o kwestiach estetyki – powinny być one dopasowane do charakteru budynku oraz do naszego gustu.