Obrzęki nóg – jak szybko pozbyć się opuchlizny?

Obrzęk kostek, stóp czy uczucie zmęczenia nóg po długiej podróży, całym dniu przy biurku? Źródłem tych dolegliwości mogą być zaburzenia krążenia krwi w żyłach powierzchniowych. W trakcie ruchu skurcze mięśni łydek wspomagają transport „zużytej” krwi żyłami do serca. Gdy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji przepływ krwi jest znacznie utrudniony. Gromadząc się w żyłach powierzchniowych krew poszerza ich ściany i jest przyczyną wysięku płynu do sąsiadujących tkanek.

Aby szybko i skutecznie pozbyć się bolesnego obrzęku możemy zastosować kilka sprawdzonych sposobów na zmęczone, opuchnięte nogi.

Unieś nogi nad poziom serca

W takiej pozycji w odpływie krwi z nóg pomoże nam siła grawitacji. Gdy jesteśmy w domu warto wygodnie ułożyć się na łóżku czy kanapie, a pod nogi podłożyć poduszki. W biurze, o ile nie będzie to źle widziane przez współpracowników, możemy ułożyć nogi na dodatkowym krześle czy na biurku. Gdziekolwiek, gdzie mamy dostęp do ściany możemy tez wykonać jedną z pozycji jogi – Viparita Karani, która polega na oparciu uniesionych nóg o ścianę. W pozycji tej musimy znaleźć ułożenie ciała i odległość od ściany, które będą dla nas najbardziej komfortowe.

Rozruszaj nogi – przyspiesz pracę pompy mięśniowej

W sprawnym przepływie krwi przez żyły kończyn dolnych pomogą ćwiczenia. Jakakolwiek aktywność angażująca mięśnie łydek wpłynie pozytywnie na krążenie w nogach. Chcąc zatem pozbyć się opuchlizny możemy przejść się na spacer, pobiegać czy wybrać się na rower. Gdy nie mamy możliwości ruchu na powietrzu możemy wykonywać naprzemienne skurcze i rozkurcze mięśni łydki w pozycji stojącej lub siedzącej.

Sięgnij po żel z heparyną

Żel z heparyną, jak popularny Lioton®1000, zaaplikowany w miejscu obrzęku szybko się wchłania poprawiając mikrokrążenie i zapobiega zakrzepom krwi. Dzięki temu przepływ przez drobne naczynia krwionośne w nogach jest ułatwiony, a opuchlizna znika. Dodatkowo żel przynosi przyjemne uczucie chłodzenia i odczuwalną ulgę bezpośrednio po aplikacji.

Zastosuj zimne okłady lub mocz nogi w chłodnej wodzie

U osób mających problemy z krążeniem w nogach obrzęki pojawiają się szczególnie często w trakcie upałów. Naturalne procesy chłodzenia organizmu polegają min. na dostarczeniu większej ilości krwi w różne obszary organizmu w celu obniżenia ich temperatury. W przypadku słabych żył czy nieprawidłowo działających zastawek krew ma problem z powrotem do serca przez co gromadzi się w żyłach powierzchniowych, powodując wysięk płynu do tkanek. W takim wypadku pomocne są zimne okłady lub moczenie nóg w chłodnej wodzie. Niska temperatura powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, zwiększa ciśnienie krwi i ułatwia jej odpływ.

Wspomóż krążenie przez specjalną odzież

Aby skutecznie poprawić krążenie w nogach warto sięgnąć po odzież uciskową. Nie należy ona do elementów garderoby dodających uroku, ale praktycznie od razu po założeniu usprawnia procesy krążenia w naczyniach powierzchniowych. Osobom mającym problemy z krążeniem zaleca się codzienne noszenie elementów uciskowych. Wówczas ściany żył są uciskane nie tylko w trakcie ruchu, ale także w czasie spoczynku.