Odmień wygląd swoich mebli

Marzysz o metamorfozie wnętrza, ale chcesz zachować swoje stoliki, komody i witryny? Możesz odmienić ich styl w szybki i prosty sposób, a przy okazji nadać im niepowtarzalny wygląd. Malowanie mebli według własnego pomysłu może być naprawdę przyjemne. Poznaj nasze wskazówki!

Zmień nowoczesne wykończenie mebla na styl retro lub odśwież stary mebel i dodaj mu blasku nowoczesności – samodzielnie wybierz kierunek zmiany. Dzięki bogatemu asortymentowi farb zyskujesz wiele możliwości stylizacji. Zobacz, jak zabrać się do pracy, aby efekt był w pełni zadowalający.

Wybierz farbę

To kolor mebla wydaje się kluczowy – ponieważ nadaje ton całości – nie zapominaj jednak o odpowiednim doborze wykończenia powierzchni matowości lub połysku. Jeżeli marzy Ci się klasyczne wnętrze z elementami stylu vintage i retro, postaw na całkowity mat. W przypadku stylu nowoczesnego sprawdzi się mebel na wysoki połysk. Dla niezdecydowanych istnieje opcja pośrednia – półmat. Powierzchnia takiego mebla nie będzie mocno się mienić, ale nie będzie też matowa niczym kreda.

Jeżeli poprawek dokonujesz w domu, zwróć szczególną uwagę na zapach farby oraz jej oddziaływanie na alergików. Farba do mebli z odpowiednim atestem będzie bezpieczna dla wszystkich domowników.

Warto też wspomnieć, że niezwykle modny ostatnio kolor biały ma dużą zaletę praktyczną – powiększa on optycznie wnętrza. Zdecyduj się na taki jasny odcień, zwłaszcza, gdy mieszkanie jest nieduże.

Przygotuj mebel do malowania

Najważniejszy pierwszy krok 🙂 Przygotuj powierzchnię do nałożenia farby. Ten niepozorny etap pracy ma niebagatelny wpływ na finalny efekt.

Każdy mebel należy przynajmniej zmatowić – czyli przetrzeć papierem ściernym o delikatnej gramaturze. Papier ścierny można nałożyć na specjalnych uchwyt, który zrówna nacisk i ułatwi pracę. Po każdym szlifowaniu dokładnie odkurz powierzchnię lub przetrzyj wilgotną szmatką.

  • Kiedy pracujesz nad meblem drewnianym, należy dokonać starannego szlifowania wzdłuż włókien (szlifowanie w poprzek może porysować strukturę). Dla pewności, że farba nawierzchniowa idealnie pokryje mebel, użyj akrylowego podkładu. Po wyschnięciu farby podkładowej na powierzchni mogą powstać drobne włókna, które należy ponownie przeszlifować, a powstały pył usunąć.
  • Mebli z płyty MDF lub pokrytych okleiną nie szlifujemy, tylko je ostrożnie matowimy, aby nie uszkodzić cienkowarstwowego materiału. . Aby poprawić przyczepność farby nawierzchniowej, warto zastosować specjalny grunt do trudnego podłoża.

Pomaluj!

Ostatni etap prac jest najprzyjemniejszy, ponieważ stopniowo odkrywa przed Tobą wspaniały efekt własnych starań. Do malowania dużych powierzchni używaj wałka, a zakamarki pokryj niewielkim pędzlem. Gdy po pierwszym malowaniu na powierzchni pojawią włókna, po wyschnięciu farby należy ponownie zmatowić mebel. Farbę najlepiej nakładać dwukrotnie z kilkugodzinnym odstępem czasowym.

Dobre farby nie wymagają dodatkowego pokrywania lakierem, dlatego od tej chwili możesz cieszyć się gotowym meblem własnego projektu!