Ogrzewanie w naszym klimacie to sprawa konieczna. Musi się ono pojawiać w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych. Bez niego trudno byłoby przetrwać większą część roku, gdy temperatura gwałtownie spada, a my zaczynamy szukać sposobu, żeby jakoś się rozgrzać.
Wiele mówi się w ostatnim czasie o ogrzewaniu na podczerwień, które określane jest jako idealna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego.
W jaki sposób działają systemy tego typu, jak są zbudowane źródła światła, a także czy warto się na nie zdecydować? O tym postaramy się opowiedzieć w niniejszym artykule.
Podczerwień w służbie ciepła w domach
Promieniowanie podczerwone (IR) występuje naturalnie w przyrodzie. Mamy z nim do czynienia przy ogrzewaniu ziemi przez promienie słoneczne. IR jest falą elektromagnetyczną, która nie potrzebuje powietrza jako nośnika. Ogrzewa wszystko, co napotka, mogąc prowadzić między innymi do odbijania, wchłaniania i rozpraszania fali. Warto pamiętać, że w przypadku takiego ogrzewania ciepło pojawia się dopiero, gdy zostanie zaabsorbowane przez ciało stałe, znajdujące się na jego drodze. Może to być człowiek, wyposażenie wnętrza lub przegrody, jak ściany, sufity i podłogi.
Rodzaje fal wykorzystywane w promiennikach
W systemach grzewczych, stosujących podczerwień, mogą być użyte trzy różne długości fal: krótkie IR-A, średnie IR-B i długie IR-C. Czym się różnią w codziennym użytkowaniu? Mówiąc najprościej, krótkie fale dają najwięcej ciepła i przy tym równocześnie światła, a fale długie dla odmiany dają go najmniej.
Jak są zbudowane panele grzewcze?
Podczerwień bywa stosowana w trzech różnych rodzajach konstrukcji – w promiennikach, mających formę klasycznych lamp, panelach, wieszanych na podłodze lub ścianach, a także folii, która sprawdza się założona w podłodze lub ścianach. Jak prezentują się np. maty grzewcze na podczerwień, można sprawdzić na stronie Econovli.
W jaki sposób są zbudowane panele? Składają się one z kilku podstawowych elementów. Należą do nich: podstawa, ekran służący do odbijania promieniowania, sterownik, tafla hartowanego szkła i ramka, która spaja całość konstrukcji.
Podstawowa funkcjonalność takiego panelu polega na sprawnym zamienianiu pobieranego prądu w promieniowanie podczerwone, które przekłada się na odczuwanie ciepła. Niestety, w zależności od urządzenia i producenta z efektywnością tego procesu może być naprawdę różnie. Może się okazać, że spora ilość energii będzie oddawana do powietrza, a to wiąże się ze „stratami”. Warto zatem dokładnie sprawdzić sprawność urządzenia, które nas zainteresowało.
Sposoby ogrzewania pomieszczeń
Ogrzewanie podczerwienią jest metodą konkurencyjną dla tradycyjnych rozwiązań konwekcyjnych, wykorzystującego ruch powietrza, które po nagrzaniu wędruje w górę, a gdy z powrotem ulegnie ochłodzeniu, opada w dół. Prowadzi to do znacznych różnic w intensywności nagrzania poszczególnych części pomieszczenia – im wyżej, tym jest cieplej. Nie stanowi to zatem najbardziej komfortowego rozwiązania. Dodatkowo taka metoda prowadzi do przesuszenia powietrza, a także do unoszenia kurzu i roztoczy.
Tego typu problemy nie występują w przypadku podczerwieni. Fale nie nagrzewają powietrza, a tylko przedmioty, znajdujące się na ich drodze, bez względu na to, jak bardzo są one oddalone od źródła ciepła. Nie występują zatem duże różnice temperatur, nie ma też efektu suchego powietrza, ani tym bardziej unoszenia roztoczy. Dzięki temu systemy tego typu są bardziej higieniczne i bezpieczne dla alergików.
Ogrzewanie a domowe zacisza
Podczerwień może być skuteczną i dobrą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych typu konwekcyjnego. Należy jednak wybierać rozsądnie i sprawdzać dokładnie parametry oraz możliwości danego urządzenia. Warto zwracać uwagę na potencjalne straty oraz wydajność źródeł ciepła. Bezwzględnie należy również dostosować moc lampy i długość fal do funkcji oraz rodzaju pomieszczenia, w której miałoby być zamontowane. Liczy się bowiem finalny komfort, wydajność i przyjemne odczucie ciepła. A na tym przecież nam najbardziej zależy, gdy szukamy odpowiedniego systemu cieplnego do naszych wnętrz.