Oryginalne hobby

Monety od wieków towarzyszą nam i naszym portfelom. Są przede wszystkim środkiem płatniczym, niestety wypieranym przez papierowe odpowiedniki oraz waluty elektroniczne. Wciąż jednak cieszą się uznaniem kolekcjonerów, którzy zbierają stare monety, poszukując ich wewnętrznej wartości.

Pierwsze monety pojawiły się już w VII wieku przed naszą erą. Od zawsze były używane jako waluta. Każda moneta ma awers i rewers- czyli dwie ozdobione strony. Nie zawsze przybierały one okrągły kształt. Zdarzało się, że przybierały kształt kwadratu, prostokąta lub innych wielokątów. Są bite z różnych metali takich jak złoto, miedź, srebro czy platyna lub z ich stopów np. mosiądzu.

Monety od zawsze miały ogromną wartość historyczną. Pozwalały one dowiedzieć się wielu, interesujących rzeczy na temat dawnego stylu życia, panowania monarchii oraz techniki, jaką wytwarzano pieniądze.

Monety polskie pojawiły się za czasów panowania Mieszka I na ziemiach polskich (jest również teoria, że pierwsze monety na ziemiach polskich zostały wprowadzone przez Mieszka II- wnuka pierwszego władcy Polski). Wówczas nazywane były one denarami Mieszka.

Później pojawiły się grosze wprowadzone przez m.in. Wacława II w 1300 roku nazywanymi groszami praskimi lub grosze krakowskie, który były wzorowane na monetach Wacława II. Tę walutę wprowadził Kazimierz Wielki w 1367 roku.

Produkcja monet w średniowieczu nie była skomplikowanym procesem, stąd też ilość bitej waluty nie była tak wielka jak obecnie. Aby wytworzyć monetę, potrzeba było cienkiego kawałka blachy z np. srebra, z którego wycinano potężnymi nożycami monety w odpowiednim kształcie. Potem monetę oznaczało się stemplem menniczym. Nad pracą średniowiecznych mennic czuwał tak zwany mincmistrz.

Obecnie najdroższą monetą świata jest Flowing Hair Liberty z 1794 roku. Jest to pierwszy amerykański dolar. Stała się ona walutą USA niedługo po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości. Produkcje rozpoczęto w październiku 1794 roku, ale z powodu złych narzędzi do wytwarzania monet, bicie wstrzymano. W chwili zakończenia produkcji monet tego rodzaju było około 1800 sztuk. Dotąd zachowało się tylko 130 takich okazów, ale ich stan nie jest zadowalający.

Cena Flowing Hair Liberty osiągnęła na aukcji próg ponad 10 milionów dolarów. Aukcja monet to świetny sposób na zgromadzenie numizmatycznych perełek do swojej kolekcji. Obecnie najlepszym sposobem są aukcje internetowe. Ich zaletą jest oczywiście mobilność, ponieważ z każdego miejsca na ziemi można licytować ceny, które zdarzają się być bardzo wysokie.

Zainteresowanie starymi i unikatowymi monetami zdaje się nie spadać. Coraz więcej ludzi zajmuje się tym oryginalnym hobby. Nie jest to tylko spełnienie swoich marzeń, ale także sposób na dość dochodowy zarobek. Można kupować monety w niskich cenach, a po kilku latach sprzedać, czasami ich ceny osiągają wysokie sumy.

Trudno nie powiedzieć, że kolekcjonowanie monet nie jest interesującym zajęciem. Pozwala nam dowiedzieć się dużo o przeszłości, która bywa bardzo fascynująca dla kolekcjonerów.

Aby zacząć przygodę z numizmatyką wcale nie potrzebujemy mieć dużo gotówki. Popytajmy naszych znajomych, odwiedźmy okoliczne wyprzedaże garażowe lub zajrzyjmy na aukcje internetowe. To tam możemy trafić na prawdziwy skarb.