Perukarz to nie tylko rzemieślnik, ale przede wszystkim artysta. Jednakże obecnie jest to zawód coraz bardziej dostępny, gdyż rynek usług fryzjerskich zmienia się dynamicznie pod wpływem silnego oddziaływania mediów społecznościowych. Z tego względu perukarze pracują nie tylko w instytucjach historycznych, bądź artystycznych, ale również w salonach fryzjerskich.
Perukarz – profesjonalista w zakresie wytwarzania peruk
Perukarz to profesja wymagająca rozległej wiedzy odnośnie typów, form oraz pochodzenia włosów. Osoba chcąca rozpocząć pracę w teatrze lub operze musi posiadać swoje portfolio, które przedstawia dorobek artystyczny. Poza tym powinna wykazywać się znajomością epok historycznych, aby móc dopasować upięcie i rodzaj włosów do okresu historycznego. Aby zostać perukarzem należy przede wszystkim wykazywać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami manualnymi z zakresu modelowania oraz projektowania.
Kompetencje perukarza w świetle polskiego prawa
Praca perukarza nie opiera się wyłącznie na tworzeniu tresek lub tupetów z naturalnych, bądź sztucznych włosów. Kompetencje obejmują również czynności takie, jak:
1). projektowanie peruk, tupetów, sztucznych zarostów oraz tresek na potrzeby klienta,
2). przygotowanie włosów (farbowanie, ścinanie, modelowanie) do zastosowania w perukach,
3). dopasowanie modeli do głowy klienta,
4). naprawianie uszkodzonych produktów.1
Zawód perukarza to wymagająca profesja, która wymaga wcześniejszego przygotowania merytorycznego ugruntowanego odpowiednią praktyką zawodową. Z tej przyczyny na poszerzanie kompetencji decydują się najczęściej fryzjerzy posiadający odpowiednią praktykę zawodową. To jednak nie wyklucza osób spoza branży.
Źródło zdjęcia: http://www.bizneswoman.eu/.
Droga zawodowa – jak zostać perukarzem w Polsce?
Praca perukarza nie jest w Polsce bardzo popularna, jednakże w ostatnich latach można zaobserwować na rynku trend powstawania szkół makijażu i charakteryzacji. Rozwój tych zawodów ściśle związany jest ze wzrostem popularności mediów społecznościowych. Większa świadomość i możliwości rozwoju sprawiają, że uczyć zawodu perukarza można się na kilka sposobów. Jednakże najczęściej podstawą do zdobycia profesji jest ukończenie kursu zawodowego i posiadanie certyfikatu potwierdzającego kompetencje w danej dziedzinie. Perukarzami zostają najczęściej osoby, które posiadają doświadczenie zawodowe w branży fryzjerskiej lub teatralnej, jednak nie stanowi to ściśle określonej reguły.
Więcej na temat tego czym się zajmuje perukarz przeczytasz na http://www.trinet.com.pl/czym-sie-zajmuje-perukarz.
Perspektywy rozwoju branży perukarskiej
Kiedyś bardzo trudno było uzyskać pracę jako perukarz. Jednak obecnie sytuacja na rynku zmienia się bardzo dynamicznie. Szczególnie należy podkreślić powstawanie salonów fryzjerskich, które nie ograniczają się tylko do usług w zakresie farbowania i strzyżenia, ale również nowoczesnych placówek, które stawiają na całkowite metamorfozy.
Wraz z rozwojem mediów społecznościowych wzrasta świadomość konsumencka. Dzisiaj noszenie peruki niekoniecznie musi świadczyć o znamionach przeżytej choroby. Peruki są użytkowane przez osoby, które nie są zadowolone z wyglądu swoich naturalnych włosów i preferują noszenie sztucznej fryzury. Zmiany na rynku dotyczą również większej dostępności naturalnych włosów. Obecnie bez problemu można zakupić naturalne pukle, które zostały odpowiednio przygotowane do doczepienia w salonie. Rynek otwiera się również na mężczyzn, którzy zmagają się z problemem łysienia. Noszenie tupetu jest alternatywną i bezinwazyjną formą uzyskania bujnych włosów. W przeciwieństwie do przeszczepu, stanowi to również dużo bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
Perspektywy rozwoju branży są coraz większe. Współcześnie perukarze nie pracują wyłącznie dla teatrów oraz oper, ale znajdują zatrudnienie również w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Zapotrzebowanie na ten zawód będzie wciąż rosnąć, co można zaobserwować w międzynarodowych mediach społecznościowych, np. na Instagramie.
Artykuł powstał we współpracy z coach.info.pl.
Źródła:
- http://www.naturabiznesu.pl
- Z. Sumirska, Stylizacja – kolor, forma, styling, Firma Wydawniczo-Medialna P.P.H.U. SUZI, 2004.
Autor: Zuzanna Sumirska jest autorką wielu publikacji dotyczących fryzjerstwa. Zajmuje się nie tylko praktyczną stroną zawodu, ale również wpływem chemicznych preparatów na bezpieczeństwo przeprowadzonych zabiegów na włosach.