Pielęgnacja skóry w ciąży

Ciąża to wielkie wyzwanie dla całego organizmu, również dla skóry. Nadmierne jej rozciąganie na brzuchu i piersiach oraz zmiany hormonalne narażają nas na powstawanie rozstępów, których chce uniknąć każda ciężarna kobieta. Czy można im zapobiec i jak prawidłowo pielęgnować skórę w ciąży?

Przygotuj skórę na wielkie zmiany

Jeszcze przed zajściem w ciążę, warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Najważniejsze jest jej właściwe nawilżenie, gdyż to ono determinuje poziom sprężystości skóry i jej zdolność do rozciągania się bez powstawania rozstępów. Warto więc już przed ciążą lub od jej samego początku stosować kosmetyki nawilżające, takie jak masła czy mleczka do ciała. Codziennie nawilżaj skórę całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem brzucha – skóra w tym obszarze już wkrótce będzie wystawiona na dużą próbę.

Wybierz dobre i bezpieczne kosmetyki

Ciąża to szczególny stan, więc dbałość o piękną skórę musi iść w parze z bezpieczeństwem stosowania kosmetyków pielęgnujących. Stąd najlepszym wyborem są kosmetyki naturalne, które nie zawierają szkodliwych parabenów, PEG-ów, ftalanów czy SLS. Produkty oparte na substancjach pochodzenia naturalnego, takich jak oleje roślinne, wyciągi z roślin, czy pestek owoców są bezpieczne dla Ciebie i dziecka. Nie wywołują one podrażnień i są delikatniejsze dla skóry wrażliwej, a tak należy traktować skórę w ciąży, która ze względu na działanie hormonów jest skłonna do podrażnień czy przebarwień. Pamiętaj również, że skóra w ciąży jest również bardziej podatna na alergie – może reagować wysypką, zaczerwienieniem i pieczeniem nawet na dobrze znane nam kosmetyki. Dlatego zanim zaczniesz stosować dany preparat, zawsze warto przetestować jego działanie na niewielkiej powierzchni skóry, żeby mieć pewność, że nie wywołuje on reakcji skórnych. Dotyczy to w szczególności peelingów, których stosowanie w czasie ciąży powinno być ostrożne, szczególnie w okolicach brzucha.

Nie daj się cellulitowi!

Ciąża zawsze wiąże się z przybraniem na wadze, a czasem z pojawieniem się niepożądanego cellulitu i rozstępów. Można temu zapobiec, prowadząc zdrowy styl życia i odpowiednią pielęgnację skóry. W ciąży, która przebiega w sposób fizjologiczny, bez komplikacji, nie należy rezygnować z aktywności ruchowej, która powinna być wspierana stosowaniem odpowiednich kremów, mleczek lub maseł antycellulitowych. Zawierają one substancje ujędrniające, nawilżające i regenerujące, co ułatwia skórze prawidłowe funkcjonowanie i umożliwia jej pozostawanie w najlepszej formie. Warto stosować kosmetyki pochodzenia naturalnego, które są bezpieczne, a ich działanie ujędrniające oparte jest na wyciągu z wąkroty azjatyckiej, ekstrakcie z korzenia żeń-szenia, niezastąpionym maśle shea, olejach roślinnych, czy maśle kakaowym. Zanim jednak zaaplikujesz je delikatnie na skórę nie zapomnij o złuszczeniu martwych komórek naskórka. Usunięcie ich z powierzchni skóry sprawi, że działania składników aktywnych będzie skuteczniejsze.