Pierwszy trening na siłowni? O tym musisz pamiętać

Przed tobą pierwszy trening na siłowni? Dowiedz się, jak się do niego przygotować! Omawiamy, co zabrać ze sobą do klubu oraz jak często ćwiczyć, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Jak się przygotować do pierwszego treningu?

Pierwszy trening na siłowni to dobry czas na oswojenie się z nowym miejscem i wdrożenie w wybraną aktywność. Jak się do niego przygotować? Podstawa to ustalenie celu ćwiczeń i opracowanie właściwego planu treningowego. Plan ten powinien być dopasowany zarówno do wspomnianego celu, jak również Twojej aktualnej kondycji. Zanim przekroczysz próg siłowni, koniecznie zapoznaj z poprawną techniką wykonywania wybranych ćwiczeń. Dzięki temu, w czasie treningu będą pracować właśnie te mięśnie, którym dedykowane jest dane ćwiczenie. Ponadto, prawidłowa technika to fundament prewencji urazów i kontuzji.

Pamiętaj, aby w czasie pierwszego treningu na siłowni, nie narzucać sobie zbyt wiele. Ostry reżim treningowy może nie tylko skutecznie zniechęcić do ćwiczeń, ale też zakończyć kontuzją – niezaadaptowane fizycznie ciało zwyczajnie tego nie „udźwignie”.

Co zabrać ze sobą na siłownię?

Wiele osób poczatkujących zastanawia się, co zabrać ze sobą na siłownię. Tak zwany „starter pack” treningowy nie jest zbytnio wymyślny. Podstawa to wygodny, oddychający strój oraz odpowiednie sportowe obuwie – komfortowe i zapewniające dobrą stabilizację. Niezbędna jest oczywiście woda – w trakcie wysiłku fizycznego należy dbać o systematycznie uzupełnianie utraconych płynów, aby zapobiec odwodnieniu. W celu zachowania higieny (własnej, jak i sprzętów, z których korzystasz) przyda się także średniej wielkości ręcznik. Jeśli zamierzasz brać prysznic po treningu na siłowni, zaopatrz się też w drugi, który wykorzystasz do wytarcia się po myciu.

Jak często ćwiczyć?

To, jak często ćwiczyć, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od stażu treningowego, celu, ale też intensywności wykonywanych ćwiczeń. Jednak nawet w przypadku osób zaawansowanych, nieprzygotowujących się do zawodów, zwykle zaleca się 3 – 4 sesje tygodniowo. Wbrew pozorom, więcej nie znaczy lepiej – mięśnie “rosną” bowiem nie w czasie treningu, a regeneracji. Dlatego nie należy przesadzać, a w dni wolne, zamiast katorżniczych ćwiczeń, postawić raczej na spacery, lekkie cardio czy tak zwana spontaniczna aktywność.

Pierwszy trening na siłowni rodzi zwykle wiele wątpliwości w głowie. Warto jednak pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał. W razie potrzeby, nie krępuj się pytać czy prosić o pomoc bardziej doświadczonych klubowiczów lub trenerów. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie przynajmniej z jednego treningu personalnego. Decydując się na trenera z klubu, w którym masz karnet, zapoznasz się nie tylko z techniką ćwiczeń, ale i oswoisz ze sprzętami w obrębie tej właśnie siłowni. Profesjonalny zespół trenerów personalnych znajdziesz na przykład w Gym For You. Sprawdź na https://gymforyou.pl/katowice/silownia/.