Nic dziwnego, że boom na hulajnogi elektryczne trwa w najlepsze. Urządzenia te to bardzo wygodny sposób na dojazd do pracy lub szkoły, szczególnie w mieście. Pojazdy elektryczne, a zwłaszcza hulajnogi, można wypożyczyć, lecz coraz łatwiej je też kupić.
Dlaczego hulajnogi elektryczne stały się popularne?
W Polskich miejscowościach dosłownie zaroiło się od hulajnóg elektrycznych. Niewielkie pojazdy w wielu miastach można wypożyczyć na minuty, ale nie brakuje też osób, które wolą kupić je na własność. Skąd ta gwałtownie rosnąca popularność?
Przy mniejszych odległościach hulajnogi elektryczne są świetną alternatywą dla komunikacji miejskiej czy samochodu. Pozwalają uniknąć korków i problemów z parkowaniem, pomogą zaoszczędzić środki przeznaczane na bilety lub paliwo i nie zanieczyszczają środowiska. Co więcej, można z nich korzystać bez specjalnych uprawnień, a w mieszkaniu zajmą znacznie mniej miejsca niż rower.
Nie tylko hulajnogi – rodzaje pojazdów elektrycznych
Chociaż hulajnogi cieszą się obecnie największym powodzeniem, warto wiedzieć, że to nie jedyne pojazdy elektryczne do poruszania się po mieście i rekreacji. W napęd elektryczny mogą być wyposażone rowery, monocykle, różne typy deskorolek i jeździków, a nawet rolki. Jest więc z czego wybierać.
Jedną z ciekawszych propozycji wśród wielu rodzajów pojazdów elektrycznych są tak zwane deski balansujące lub hoverboardy (takie jak np. modele Kawasaki Balance Scooter). Choć często bywają też określane mianem „deskorolek elektrycznych”, konstrukcją i sposobem działania przypominają bardziej pojazdy typu Segway. Nie mają jednak kierownicy i są znacznie tańsze. Mimo sterowania za pomocą balansu ciała i braku kierownicy – co początkowo może wydawać się trudne – kontrola nad pojazdem i sama jazda hoverboardem są bardzo intuicyjne.
Hulajnogi i pojazdy elektryczne w sklepie Orange – nie tylko dla abonentów
Pojazdy elektryczne dostępne w sklepie Orange to hulajnogi, deskorolki elektryczne (deski balansujące) i rowery elektryczne najbardziej znanych i cenionych marek (sprawdź kategorię „Pojazdy elektryczne” na stronie: https://www.orange.pl/sklep). Również osoby, które nie mają abonamentu u operatora, mogą kupić wszystkie oferowane urządzenia, także na raty.
Największy wybór jest wśród produktów marki Kawasaki (hulajnogi, rowery elektryczne trekkingowe, a także hoverboardy).
Nie zabrakło też MiJa, czyli znanej hulajnogi elektrycznej Xiaomi. Pojazd cieszy się dużą popularnością ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do oferowanych parametrów (m.in. 25 km/h maksymalnej prędkości i zasięg do 30 km na jednym ładowaniu). Hulajnogę elektryczną Xiaomi MiJ wyposażono też w szereg rozwiązań zwiększających wygodę jazdy (np. tempomat, duże koła i 8,5-calowe opony oraz tryby jazdy ekonomicznej i nocnej).
Inny przykład ciekawej hulajnogi elektrycznej to Fiat 500-85. Zaletą urządzenia jest nie tylko bardzo atrakcyjny design, lecz także czytelny i ergonomiczny wyświetlacz oraz hamulec tarczowy z sygnalizacją hamowania. Hulajnoga elektryczna Fiat 500-85 ma zasięg do 20 km i może wieźć użytkownika o masie nawet do 140 kg.
Dla kogo sprawdzą się pojazdy elektryczne i hulajnogi?
Mogłoby się wydawać, że hulajnogi i inne pojazdy elektryczne to środek transportu wyłącznie dla ludzi młodych i fanów gadżetów. To nie do końca prawda. Z urządzeń tych korzysta wiele osób w różnym wieku.
Względy praktyczne przeważają, więc coraz częściej w wielkich miastach pojazdami elektrycznymi jeżdżą zarówno studenci, jak i poważni biznesmeni w garniturach czy panie w średnim wieku. Jak już wspomniano, najpopularniejsze jako codzienny środek transportu są hulajnogi elektryczne. Jednak dla osób starszych lub przyzwyczajonych do jazdy rowerem lepszym rozwiązaniem będzie rower elektryczny.
Z kolei młodzieży najbardziej podobają się hulajnogi elektryczne i deski balansujące. Mogą być one nie tylko fascynującą zabawką, ale też pomóc w dojeździe do szkoły i oswoić młodego człowieka z prowadzeniem pojazdów. Rzecz jasna z zachowaniem należytej ostrożności.
W Polsce ciągle brakuje prawnych uregulowań dotyczących korzystania z hulajnóg elektrycznych i podobnych urządzeń, więc obecnie także osoby niepełnoletnie mogą nimi jeździć bez ograniczeń. Regulacje ma wprowadzić projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który pojawił się w sierpniu 2019 roku. Gdy zmiana wejdzie w życie, z pojazdów elektrycznych nie będą mogły korzystać dzieci poniżej 10 roku życia. Starsze dzieci i młodzież do 18 lat, żeby jeździć hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, będą musiały mieć kartę rowerową.
Artykuł sponsorowany