Poradnik dla początkujących wędkarzy: wędki spławikowe

Nawet laicy automatycznie kojarzą łowienie ryb z metodą spławikową. Nic dziwnego – w końcu wędkarstwo spławikowe to jedna z najpopularniejszych technik połowu. Obok spinningu cieszy się ona w Polsce największym powodzeniem. Stosuje się ją od wieków, a przy obecnej technologii stwarza ogromne możliwości. Przed wycieczką na łowisko trzeba jednak skompletować odpowiedni sprzęt – oprócz spławika i innych mniejszych elementów warto zakupić także specjalne wędzisko. Na co zwracać uwagę, wybierając wędki spławikowe? Zapraszamy do lektury!

Czym jest wędkarstwo spławikowe i jak wygląda podstawowy zestaw?

Obecny w nazwie spławik to element sprzętu wędkarskiego wykonany zwykle z plastiku, który unosi się na powierzchni wody. Jego ruch sygnalizuje wędkarzowi, że ryba złapała przynętę podtrzymywaną pod spławikiem (bliżej lub dalej dna; to już zależy od łowionego gatunku). Do najważniejszych rodzajów spławików zaliczamy te wyczynowe (niezwykle precyzyjne, wykonane z kompozytów oraz stali nierdzewnej), przelotowe (najlepsze przy prostych, długich rzutach), wagglery (od angielskiego słówka „waggle”, co oznacza „kiwanie”; w ich przypadku żyłka jest zanurzona na niemal całej długości, co redukuje nienaturalne drgania i powoduje lepsze branie ryb), spławiki do gruntowania łowiska (umożliwiające poznanie ukształtowania dna) oraz bez antenki (które sprawdzają się w jeziorach z prądem głębinowym przy ciężkich zanętach).

Metoda spławikowa polega na zamieszczaniu przynęty pod spławikiem. Do łowienia tą techniką potrzebujemy nie tylko spławika, ale także całej reszty sprzętu: żyłki głównej, obciążenia, przyponu z haczykiem oraz przynęt. Kluczowym elementem ekwipunku pozostaje jednak wędzisko. Na rynku dostępna jest szeroka oferta wędek spławikowych dla amatorów i profesjonalistów. Żeby nie pogubić się w dostępnych opcjach, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie swojego wędziska. Do najważniejszych parametrów należą budowa (wędki mogą być jednoczęściowe, składane lub teleskopowe), długość (transportowa i całkowita), ciężar wyrzutu, waga oraz akcja.

Wędki spławikowe dla początkujących i zaawansowanych

Od samego początku staraj się uczyć właściwego zacinania ryby. Kluczowe jest, żeby w porę zauważyć moment przechylenia spławika, przy którym istnieje największa szansa na schwytanie danego okazu. Przy zakupie pierwszej wędki spławikowej nie musisz wcale wydawać fortuny. Z powodzeniem wystarczy Ci najprostsza konstrukcja za zaledwie kilkadziesiąt złotych – takie modele odnajdziesz m.in. w asortymencie marek Jaxon, Mitchell czy Ron Thompson. Gdy już nabierzesz wprawy, przyjdzie czas, żeby rozejrzeć się za sprzętem z wyższej półki (np. firmy JRC, choć droższe, solidniejsze modele wysokiej klasy są również dostępne w ofercie wyżej wymienionych marek). Wyższa cena wynika zwykle z droższych kosztów produkcji w wysoko rozwiniętych krajach oraz z kosztów samych zastosowanych materiałów. Jeśli dana wędka spławikowa została wykonana z wytrzymałego, wysokomodułowego grafitu, oczywistym jest, że będzie kilka razy droższa od wędziska z taniego kompozytu.

Właśnie dlatego rozpiętość cen wędzisk jest tak ogromna. W sklepach z szerokim asortymentem, jak sklepwedkarski.pl, odnajdziesz zarówno wędki spławikowe: www.sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedki-i-wedziska_Splawikowe-5939.html za kilkadziesiąt, jak i za kilkaset, a nawet blisko 1000 złotych. Można tam nabyć online modele wspomnianych marek (Jaxon, Ron Thompson, Mitchell, JRC), a także propozycje od firm Shakespeare, Abu Garcia, Berkley czy Okuma. Na pewno znajdziesz coś dla siebie i dopasujesz wędzisko do swoich umiejętności, potrzeb oraz możliwości portfela. W tym samym sklepie możesz od razu skompletować resztę zestawu spławikowego – spławik, żyłki, ciężarki, haczyki, przynęty i wszystkie niezbędne akcesoria.

Wędki spławikowe – najpopularniejsze rodzaje

Wędziska spławikowe mają różne odmiany – każdy rodzaj jest dostosowany do nieco innej techniki połowu. Oto najważniejsze rodzaje wędek spławikowych:

1) baty – czyli wędki spławikowe o najprostszej istniejącej konstrukcji, które nie posiadają ani przelotek, ani nawet kołowrotka. Zwykle stosuje się ją przy metodzie „pełnego zestawu”. Na szczytówce umiejscowiony jest łącznik, który umożliwia sprytne zaczepienie żyłki. Specjaliści doradzają, żeby zaczynać przygodę z metodą spławikową właśnie od bata. Ponieważ nie ma tu przelotek ani kołowrotka, żyłka się nie plącze, a z uwagi na prostotę konstrukcji wędka jest lekka i stosunkowo tania. Ułatwia też zarzucanie, co stanowi ogromny plus, jeśli nie mamy jeszcze wprawionej ręki!

2) bolonki – stosunkowo długie wędziska (sięgają do 10 metrów), które posiadają przelotki i kołowrotki. Zwykle mają spory ciężar wyrzutu. Stosuje się je najczęściej do połowów dalekich, z ciężkimi spławikami, dopasowując zestaw do specyfiki łowiska i dna akwenu.

3) odległościówki (wędziska typu match, wędki angielskie) – służą do łowienia w wodach stojących na spore odległości i są dość podobne do bolonek, przy czym ich szczytówka pozostaje zanurzona w wodzie (tak samo jak żyłka). Takie wędki są też krótsze – mierzą zwykle od 3,5 do 4,5 metra.

4) tyczki – droższe wędki spławikowe dla profesjonalistów, wzmacniane, z amortyzatorem. Stosuje się je przede wszystkim w rzekach i kanałach. Wykorzystuje się je do łowienia na tzw. zestaw skrócony. Sprawdzają się idealnie do połowu leszczy.

5) uklejówki – miękkie wędki teleskopowe wykonane najczęściej z włókna węglowego. Elastyczne i dość szybkie, występują w różnych długościach. Posiadają charakterystyczny, wyprofilowany uchwyt; poszczególne elementy teleskopu są ciasno złączone. Warto dodać, że wszystkie modele teleskopowe (składane jak teleskop) są bardzo wygodne w transporcie i w magazynowaniu!