Prawidłowa pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana jest wyjątkowo trudna do pielęgnacji, ponieważ niektóre partie skóry są suche, a inne tłuste. Twarz potrzebuje więc jednocześnie dobrego oczyszczania i nawilżania. Ten typ cery jest szczególnie narażony na powstawanie różnego rodzaju niedoskonałości, na przykład krostek i zaskórników.

Jak dbać o cerę mieszaną?

Partie tłuste cery mieszanej to tak zwana sfera T, która obejmuje nos, brodę i czoło. W tych miejscach powstają niedoskonałości takie jak widoczne pory, zaskórniki i pryszcze. Partie suche to głównie policzki, czasem niektóre części czoła.

Cera mieszana może wymagać stosowania dwóch różnych zestawów kosmetyków nakładanych na różne części twarzy. Alternatywnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w produkty przeznaczone specjalnie dla tego rodzaju skóry. Duże znaczenie ma prawidłowe nawilżanie. Najlepiej sprawdzi się lekki krem ze składnikami, które zatrzymują wodę wewnątrz skóry. Tłustych kosmetyków lepiej używać tylko na partiach suchych, kiedy wymagają wyjątkowo intensywnej pielęgnacji, na przykład w czasie zimowych mrozów.

Naturalna pielęgnacja

Cerę mieszaną można oczyszczać sokiem z cytryny. Sok należy wymieszać z wodą i nakładać na twarz przed porannym prysznicem. Taki prosty zabieg doskonale zwęża i zamyka pory, jednocześnie nie podrażnia bardziej wrażliwych partii skóry.

Do pielęgnacji cery mieszanej warto zastosować także wyciąg z lawendy, który jednocześnie oczyszcza i tonizuje skórę. Można go stosować również to skóry trądzikowej i wrażliwej. Do nawilżania poleca się olejki z drzewa sandałowego i lawendy, a także olejek jojoba. Mieszankę olejków należy nanosić na skórę raz dziennie, rano lub wieczorem.

Cerze mieszanej trzeba poświęcić wyjątkowo dużo uwagi i starannie dobierać stosowane kosmetyki. W razie potrzeby można stosować różne preparaty do różnych partii twarzy tak, aby krem idealnie odpowiadał potrzebom skóry. Dzięki prawidłowej pielęgnacji uda się uniknąć powstawania mało estetycznych zmian, np. zaskórników i nadać cerze promienny wygląd.

Prawidłowa pielęgnacja cery mieszanej może być dosyć dużym wyzwaniem. W przypadku takiej cery warto również systematycznie odwiedzać kosmetyczkę, która może doradzić właściwą pielęgnację, a także wybór konkretnych preparatów. Bardzo duże znaczenie ma systematyczność. Regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków zmniejszy zarówno wydzielanie sebum, jak i przetłuszczanie się skóry. Warto także zwrócić uwagę na swoją dietę, unikać bardzo tłustych produktów i słodyczy, a także wysoko przetworzonych produktów, ponieważ na takiej diecie uroda cierpi. Regularne stosowanie peelingów pomoże natomiast w pozbyciu się zaskórników. Peelingi można stosować miejscowo jedynie na te części twarzy, które się przetłuszczają.