Piękny uśmiech to niezwykła ozdoba każdej twarzy, ale nie każdy z nas może się pochwalić perfekcyjnym uzębieniem. Co ciekawe, w niektórych krajach krzywe zęby były kiedyś oznaką prestiżu, elegancji, atrakcyjności. Przykładem będzie Japonia. Obecnie króluje moda na hollywoodzki uśmiech, niczym gwiazda filmowa – śnieżna biel i równa linia zębów są czymś wręcz pożądanym. Co jednak, jeśli nie wpisujemy się w te kanony piękna, a nasz uśmiech pozostawia wiele do życzenia? Zawsze można to zmienić, a pomoże nam w tym ortodonta, a dokładniej aparat stały na zęby.
Koniec z wadą zgryzu dzięki leczeniu ortodontycznemu
Nieestetyczny uśmiech wynika często z wad zgryzu, a jego korekta nie jest łatwa ani szybka do przeprowadzania. Nie oznacza to jednak tego, że jest to czymś niemożliwym do wykonania. Nic bardziej mylnego przy tak dużym postępie technologii i rozwoju stomatologii. Mamy pod ręką leczenie ortodontyczne, które kończy odwieczny problem z nieatrakcyjnym uzębieniem. Najlepiej rozpocząć je już w wieku dziecięcym, ale dorosła osoba, nawet senior, także może zniwelować wadę zgryzu. Jeśli ktoś myśli, że tak zwane krzywe zęby są tylko i wyłącznie defektem kosmetycznym, to należy jak najszybciej zmienić tok swojego rozumowania bo jest on po prostu błędny. Wada zgryzu powoduje wiele problemów, łącznie z trudnościami w wysławianiu się i jedzeniu, zmianami w funkcjonowaniu stawów twarzy i jej wyglądzie.
Wady zgryzu mogą stać się przyczyną asymetrii uśmiechu i zaburzonej proporcji twarzy. Zwiększa się również problem z odkładaniem kamienia nazębnego, dochodzi do odsłaniania się szyjek zębowych i większej podatności do rozwoju próchnicy. Wady wymowy, tendencja do oddychania przez usta, większe ryzyko złamania i ukruszenia zębów – wszystko to może wynikać właśnie z niepozornej wady zgryzu. Nie powinno się tego lekceważyć, ale w miarę możliwości podjąć jak najszybciej leczenia ortopedycznego. Zajmuje ono średnio dwa lata, ale można nareszcie odzyskać komfort życia psychicznego i fizycznego, cieszyć się pięknym uśmiechem.
Jak to wygląda w praktyce?
Najpopularniejszym wyborem jest aparat stały, który jest jednocześnie najbardziej problematyczny i wymaga częstych wizyt kontrolnych. Zwykle mają one miejsce co 4-6 tygodni, w zależności od etapu leczenia. Zanim jednak dojdzie do założenia aparatu, trzeba dokonać oceny wady zgryzu, wykonać odpowiednie badania i zdjęcia. Do tego dochodzi jeszcze zrobienie gipsowego modelu diagnostycznego uzębienia, przeróżnych pomiarów. Wszystko musi zostać dopracowane z należytą starannością i dbałością o najmniejsze szczegóły. Pacjent może oczywiście decydować o metodzie leczenia i użytym aparacie, ale o przebiegu leczenia i jego kontrolowaniu decyduje tak naprawdę ortodonta. Zakładanie aparatu na zęby jest bezbolesne, zajmuje zwykle około godziny. Wizyty kontrolne służą stopniowej aktywacji poszczególnych elementów aparatu, aby przemieszczały się one we właściwym dla nich kierunku. Po zdjęciu aparatu następuje okres retencji, który trwa zwykle dwa razu dłużej niż samo jego noszenie. Wymaga to założenia retainera, który jednak jest mało widoczny.