Jak przekonać dziecko do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze

Warto pamiętać, że prawidłowo zbilansowana dieta oraz dbanie o zdrowe nawyki to podstawa w prawidłowym funkcjonowaniu dziecięcego organizmu. Każdy rodzic jednak doskonale wie, że zachęcenie dziecka do niejedzenia ulubionej czekolady, chipsów czy też żelków na rzecz jogurtu naturalnego, otrębów czy też warzyw niekiedy graniczy z cudem. W teorii wszystko wygląda niemal idealnie, podczas gdy praktykowanie wdrażania zasad zdrowego żywienia często pozostawia już wiele do życzenia. Jak przekonać dziecko, by samodzielnie chciało stosować zdrowe nawyki każdego dnia?

Krok pierwszy: zacznij od siebie i świeć przykładem

Zamiast krytykować swoje dziecko, że po raz kolejny kupiło burgera z popularnej sieciówki, warto zacząć od siebie. To przede wszystkim od rodziców i ich nastawienia zależy, czy ich pociecha zechce przejść na „dobrą stronę mocy” w dziedzinie żywienia. Warto pamiętać, że nasze wybory będą powielane przez dziecko, które naśladuje zachowania rodziców i jest to, jak najbardziej, naturalny stan rzeczy. Absurdem byłoby wymaganie do dziecka spożywania dużej ilości warzyw i owoców, samemu fundując sobie każdego dnia górę śmieciowego jedzenia, pełnego niezdrowych tłuszczów, ogromnej ilości substancji konserwujących oraz cukru. Jeśli dziecko zorientuje się, że szczerze zależy nam, zarówno na swoim, jak i jego zdrowiu, nawet nie zauważymy, kiedy będzie chciało spróbować zdrowej sałatki czy innych dań, przygotowanych z wartościowych składników.

Krok drugi: zachęcaj, nie zniechęcaj

Warto proponować dziecku spożywanie zdrowych i świeżych posiłków, przygotowywanych przez siebie w domu. Co więcej, gdy pozwalają na to czas, jak i wiek dziecka, warto również włączyć pociechę do wspólnego gotowania. Dzięki temu dziecko dowie się, że przygotowanie każdego posiłku wymaga konkretnego nakładu pracy, na własne oczy przekona się, że z pozornie niesmacznych produktów można wyczarować coś bardzo dobrego i, co ważne, nauczy się, że nic nie przychodzi samo, a żeby cokolwiek przygotować, należy poświęcić nieco własnego wolnego czasu. To pomoże mu również wzbudzić szacunek do pracy, jaką wykonują jego rodzice każdego dnia.
Poza tym warto również uatrakcyjnić wygląd potraw, korzystając z całej gamy warzyw i owoców w różnych kolorach. Czasem, aby zachęcić dziecko do jedzenia, wystarczy jedynie intrygujące ułożenie go na jego talerzu czy też nałożenie posiłku w taki sposób, który będzie mu się pozytywnie kojarzył, jak na przykład: owoce i warzywa pokrojone w ciekawe kształty.

Jak widać, istnieje całe mnóstwo rozmaitych metod, które mogą pomóc przekonać dziecko do zdrowego żywienia, wybiegających daleko poza krzyki i wszczynanie niepotrzebnych awantur, które tylko zniechęcają do spożywania zdrowych potraw.