Skaza białkowa u niemowląt – objawy i leczenie

Jedną z powszechnych nietolerancji pokarmowych jest skaza białkowa. Występuje najczęściej u niemowląt w okolicy pierwszego roku życia. Organizm nie może sobie wówczas poradzić z rozbiciem cząsteczki białka i traktuje ją jako alergen. Kobieta posiadająca niemowlę ze skazą białkową musi unikać spożywania mleka krowiego i jego przetworów, jajek i owoców cytrusowych. Częstym objawem skazy białkowej jest atopowe zapalenie skóry. Dziecko z tym problemem powinno mieć zawsze dobrze natłuszczoną skórę. Przydatne okażą się wówczas kosmetyki zwane emolientami.

Czym jest skaza białkowa u niemowląt?

Nietolerancje pokarmowe stają się coraz bardziej powszechne. Szczególnie delikatne organizmy dziecięce są na nie narażone. Nietolerancja laktozy to temat wciąż aktualny i często podejmowany.

Jedną z najpowszechniejszych nietolerancji pokarmowych jest skaza białkowa. Charakteryzuje się brakiem lub osłabieniem aktywności enzymu laktazy białkowej. Organizm niemowlęcia nie jest w stanie rozbić białka na aminokwasy, przez co traktuje białko jako produkt zbędny (więcej na latopic.pl). To przyczynia się do problemów żołądkowo-jelitowych, biegunek, wymiotów, a nawet krwi pojawiającej się w stolcu. U niektórych dzieci występują problemy oddechowe.

AZS – problem swędzącej skóry

Objawem skazy białkowej może być także atopowe zapalenie skóry. Wówczas dziecko ma podrażnioną skórę, odczuwa świąd. Zmiany występują na brzuszku, rączkach, nóżkach i policzkach, skóra czerwieni się i łuszczy. Stąd przy skazie białkowej warto dbać o odpowiednie nawilżenie skóry niemowlęcia. Przydadzą się emolienty, czyli specjalne kosmetyki stosowane przy atopowym zapaleniu skóry. Choroba dotyczy głównie dzieci do 1 roku życia – większość po 1 roku życia z niej wyrasta.

Jak radzić sobie ze skazą białkową dziecka?

Kobieta mająca dziecko ze skazą białkową nie powinna rezygnować z karmienia go piersią. Powinna jednak odstawić mleko krowie, a także unikać jajek, cytrusów i kawy. Mleko i jajka to źródła wapnia, tak potrzebnego niemowlęciu, dlatego warto wówczas zadbać o jego suplementację. Suplementy nie mogą zawierać barwników, aromatów ani soi.

Do skazy białkowej przyczyniają się niekiedy inne alergie, np. na kosmetyki. Należy zatem przyjrzeć się stosowanym kosmetykom i dokonywać świadomych zakupów. Najlepsze będą kosmetyki ekologiczne, pozbawione dodatków barwiących, zapachowych i konserwujących. Warto przemyśleć także kwestię prania i stosować w miarę możliwości naturalne środki piorące.

Należy pamiętać, że samo dziecko nie może spożywać produktów na bazie mleka lub śmietany. Warto czytać etykiety mleka w proszku i innych produktów spożywczych.