Sopot – miasto inteligentnego zarządzania energia i prężnie działających organizacji

weronika - sopocka - sopocka (1).jpg

Co Polacy wiedzą o Sopocie? Na pewno to, że znajduje się tam piękne molo. O popularności tego miasta świadczy też Festiwal w Operze Leśnej i liczne uzdrowiska. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dobrze odbywa się tam zarządzanie Sopot to bowiem aglomeracja nowoczesna i otwarta społecznie.

Projekt związany z inteligentnym zarządzeniem energią

Okazuje się, że od pewnego czasu w Sopocie z powodzeniem funkcjonuje wdrożony rok temu projekt. Dokładnie mowa o „Systemie inteligentnego zarządzania energią dla 25 obiektów publicznych w mieście Sopot”. Długa nazwa, to prawda. Jednak warto ją zapamiętać, gdyż wiążę się z czymś niesamowicie innowacyjnym, szczególnie jak na standardy europejskie.

Nic dziwnego, że została wręczona nagroda firmie, która jest za ów pomysł odpowiedzialna. Wyróżnienie trafiło na ręce przedstawicieli przedsiębiorstwa oraz Sopotu w trakcie trwania międzynarodowych targach technologii miejskich Smart City Expo Poland. Od tamtej pory, czyli października 2022 roku, minęło już sporo miesięcy.

Poprawa funkcjonowania gospodarki lokalnej

System, o którym mowa powyżej, to bez wątpienia duże wsparcie dla miasta. Dlaczego? Obejmował on bowiem kompleksową modernizację aż 25 budynków użyteczności publicznej. Chodzi oczywiście o dwanaście szkół, dwie sale gimnastyczne, dwa ośrodki kultury, siedem przedszkoli, żłobek, a także Centrum Kształcenia Ustawicznego i jeden dom dziecka.

To same ważne obiekty, w których zastosowano specjalne rozwiązania. Ogniwa fotowoltaiczne? Dobrze zgadliście! Jednak to nie koniec nowoczesnych elementów. Nie zabrakło też instalacji solarnych oraz grubej izolacji odpornej na wilgoć. Mało tego, pojawiła się możliwość zdalnego odczytywania temperatury w różnych budynkach i automatycznego sterowania ogrzewaniem. Co za technologia! Dzięki całemu projektowi dokonano redukcji emisji gazów cieplarnianych, zaoszczędzono też na rachunkach ze energię.

Co robią organizacje pozarządowe w Sopocie?

Jeżeli chodzi o odpowiednie rozwiązania i Zarządzanie Sopot może pochwalić się czym jeszcze. Czy ktoś już z Was wie, co mamy na myśli? Tak, mowa o niezwykłym zaangażowaniu wielu mieszkańców. Zaskakująca i godna pochwały jest ich postawa, nie tylko w czasach minionej pandemii, ale także ta związana z niesieniem pomocy słabszym (np. dzieciom) i biedniejszym (w tym bezdomnym).

Nie powinno zatem dziwić, że w Sopocie od lat działają organizacje pozarządowe, których zadaniem jest również wsparcie ludzi niepełnosprawnych, starszych, schorowanych, wykluczonych ze społeczeństwa. Pomoc polega chociażby na tworzeniu oferty kulturalnej i edukacyjnej czy różnego rodzaju opiece. Warto wspomnieć, że co roku za takowe działania przyznawana jest przez prezydenta miasta specjalna nagroda o nazwie „Sopockie Serce”.