Zawiesie linowe – rodzaje i zastosowanie

cecho - zawiesie linowe 2.jpg

Zawiesia linowe to oprzyrządowanie, z którym na ogół do czynienia ma wąskie grono osób, choć zdarza się, że jest ono wyposażeniem obiektów użyteczności publicznej. Niezależnie od miejsca zastosowania to pozornie proste oprzyrządowanie spełnia niebagatelną rolę, a więc musi być wysokiej jakości i spełniać liczne normy.

Zastosowanie zawiesi linowych

Zawiesia linowe to element większych urządzeń, których rolę w dużym uproszczeniu można sprowadzić do przenoszenia ładunków. Takie czynności są wykonywane w licznych gałęziach przemysłu stąd i zastosowanie zawiesi linowych jest bardzo szerokie.

Zawiesia linowe używane są wszędzie tam, gdzie pracuje sprzęt służący przenoszeniu, podnoszeniu, czyli transportowi ładunków. Zawiesia linowe wykorzystują więc rozmaite dźwigi, żurawie, suwnice i wiele podobnych maszyn.

Taki sprzęt spotyka się głównie w takich miejscach jak place budowy, stocznie, hale produkcyjne i remontowe. Zawiesia linowe stosuje się także w przemyśle wydobywczym do przenoszenia urobku.

Zawiesie linowe musi być wysokiej jakości

Zawiesia linowe to sprzęt, który musi zapewnić bezpieczeństwo pod wieloma aspektami. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo ludzi, jak i sprzętu, przy którym jest używany, a ostatecznie również i towaru, który za jego pomocą jest przenoszony.

Każdy producent zawiesi linowych musi więc w procesie produkcji stosować się do licznych i mocno wyśrubowanych norma oraz dyrektyw. Niezbędna jest tu też fachowość kadry pracowniczej i jej przeszkolenie. Produkcja zawiesi linowych wymaga bowiem dużego wkładu pracy ludzkich rąk, ponieważ nie może być w pełni zautomatyzowana.

Oczywiście, aby zawiesie linowe było wysokiej jakości, poza ww. warunkami musi być spełniony jeszcze jeden, w sumie podstawowy, a więc wysokiej jakość materiałów użytych do produkcji. Ostatnim etapem jest kontrola oraz testy wykonanych zawiesi linowych. Renomowani producenci zawiesi linowych oferują też późniejszy serwis, w tym kontrolę zużycia.

Zawiesia linowe i ich rodzaje

Zawiesia linowe to jeden z kilku rodzajów zawiesi dostępnych na rynku. Różnią się kilkoma parametrami, w tym przede wszystkim udźwigiem. Ten to wypadkowa grubości lin. Zawiesia linowe różnią się też długością cięgna. Producenci oferują też zawiesia wielocięgnowe, składające się najczęściej z od jednego do czterech cięgien.

Zawiesie linowe dostępne są w ofercie Cecho