Jakie wady i zalety ma druk cyfrowy?

Technika druku cyfrowego daje mnóstwo możliwości, a przy tym jest stosunkowo szybka i wygodna. Jest to metoda druku płaskiego, którą wykorzystuje się głównie w przypadku niskich nakładów. Umożliwia ona wydruk już od jednej sztuki i doskonale sprawdza się przy niewielkich materiałach reklamowych oraz biznesowych.

Zalety druku cyfrowego

Do największych atutów techniki druku cyfrowego należy szybkość realizacji, nie wymaga ona bowiem przygotowania formy drukarskiej. Wiąże się to również z szybką pracą głowic drukarek, które działają o wiele sprawniej niż drukarki biurowe. Z tego też powodu wydruk można przygotować nawet podczas realizowania innych zleceń.

Druk cyfrowy pozwala uchwycić sporo detali zawartych na fotografiach i – dzięki temu – precyzyjnie odwzorować je na konkretnym tworzywie lub materiale, np. na etykietach, tak jak w Unilogo. Wykonany w tej technice druk ten charakteryzuje się wysoką jakością, kolory są intensywne i odpowiednio nasycone, gradient również spełnia oczekiwania wymagających klientów. Efekt zdecydowanie przewyższa ten z tradycyjnej drukarki lub plotera.

Ważne jest to, że technikę druku cyfrowego można wykorzystać na wielu różnego rodzaju podłożach oraz rozmaitych gramaturach Dla niektórych klientów istotny może być również fakt, że poszczególne zlecenia łatwo jest archiwizować. W prosty sposób konkretny obraz drukowy można również spersonalizować, a jeśli pojawi się potrzeba wymiany kolorów, łatwo jest wymienić tonery. Dla samych drukarzy sporą zaletę stanowi fakt, że po wykonaniu wydruku, urządzenie nie wymaga czyszczenia z pozostałości farby.

Dzięki temu, że technika druku cyfrowego nie wymaga przygotowywania formy drukowej oraz przygotowywania druków próbnych, można na niej sporo zaoszczędzić. Należy jednak podkreślić, że w jej przypadku najbardziej opłacalny jest wydruk od jednej do kilkuset kopii konkretnej odbitki.

Wady druku cyfrowego

Mówiąc o wadach druku cyfrowego, należy podkreślić, że nie jest to technika idealna i trochę ustępuje jakością offsetowi. W dużych nakładach (od około tysiąca) może również okazać się mniej opłacalna – lepiej w takich sytuacjach sprawdzi się offset.

Pewnym ograniczeniem są również barwy w technice cyfrowej – pozwala ona bowiem na drukowanie w kolorystyce CMYK i czarno-białej, nie potrafi jednak drukować w kolorystyce Pantone. Kolejną wadą druku cyfrowego jest to, że trudno z jego pomocą zadrukować aplę, czyli dużą powierzchnię z nadrukowanym już konkretnym kolorem, stanowiącym np. tło.