Oczyszczacz powietrza – czy warto

Oczyszczacz powietrza to sposób nie tylko na piękny i świeży zapach w domu, lecz przede wszystkim narzędzia do walki z wirusami, roztoczami i całą masą alergenów, które znajdują się w domowym powietrzu. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zanieczyszczeń ma powietrze wewnątrz mieszkania.

Oczyszczacz powietrza to sprzęt właściwie niezbędny w mieszkaniach i domach w sezonie grzewczym. Oczywiście wiosną i latem również jest on przydatny, natomiast pogorszenie się jakości powietrza w sezonie zimowym wielu osobom uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Oczyszczacz powietrza – podstawowe zadania

Oczyszczacz powietrza ma służyć przede wszystkim eliminacji z domowego środowiska niebezpiecznych dla zdrowia człowieka wirusów, bakterii, drożdżaków, dymu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Wiele osób nadal postrzega oczyszczacze i nawilżacze powietrza jako zbędne fanaberie, które w niewielkim stopniu podnoszą czystość domu. Warto jednak pamiętać, że sprzątanie to nie tylko usuwanie widocznych zanieczyszczeń, lecz także tych, których nie widać gołym okiem. Z takimi radzi sobie właśnie oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza pozwala zwalczyć nawet do 100% zanieczyszczeń atakujących każdego dnia ludzki system oddechowy. W końcu to właśnie wirusy, bakterie, grzyby, alergeny, roztocza i inne zanieczyszczenia w ogromnym stopniu przyczyniają się do rozwoju różnych infekcji dróg oddechowych, niepokojących pokasływań, chrypki, permanentnego uczucia suchości w ustach.

Dlaczego oczyszczacz powietrza jest tak cenny?

Oczyszczacz powietrza walczy z bakteriami i wirusami nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio. Warto pamiętać, że część wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów osadza się na drobinach pyłu (niewidocznych dla ludzkiego oka), które przyklejają się do błony śluzowej dróg oddechowych i w ten sposób są trudne do usunięcia przez system immunologiczny.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą, natomiast obecnie najnowocześniejsze i najbardziej polecane rozwiązania to oczyszczacze o 4-stopniowym systemie filtracji. Oczyszczacze i nawilżacze powietrza w jednym to bardzo cenne rozwiązanie, jednak na samym początku należy zwrócić uwagę na rodzaje wykorzystanych filtrów:

  • pyły zawieszone zawarte w smogu (PM 10; PM 2,5) wychwytuje filtr HEPA,
  • węglowy filtr do oczyszczacza powietrza pozwala walczyć z dymem i różnymi oparami,
  • lampa UV, która pojawia się w niektórych oczyszczaczach powietrza, walczy z bakteriami i wirusami,
  • osobny filtr stosuje się obecnie do jednego z najpoważniejszych zanieczyszczeń, jakim jest  formaldehyd (np. NanoCaptur od Tefala).