Okulary przeciwsłoneczne – ważna ochrona przed słońcem

Latem bez okularów przeciwsłonecznych lepiej nie wychodzić z domu. Jednak nie każdy wie, że dla bezpieczeństwa najlepiej zakładać je nie tylko w gorące miesiące. Ochrona oczu przed promieniowaniem UVA i UVB jest konieczna przez cały rok. Z kolei okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne dodatkowo zwiększają komfort widzenia, co przydaje się zarówno podczas wypoczynku na słońcu, jak i na co dzień.

Nie są więc tylko stylowym, eleganckim dodatkiem do reszty garderoby. Tak jak kremy z filtrem UV chronią skórę, okulary przeciwsłoneczne mogą skutecznie zabezpieczyć oczy przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.

Na początek trochę informacji o promieniowaniu słonecznym. Otóż dzieli się ono na:

– światło widzialne,

– promieniowanie podczerwone,

– promieniowanie ultrafioletowe (UV).

W kontekście ochrony narządu wzroku istotne jest to ostatnie. Promieniowanie ultrafioletowe z kolei można podzielić na UVC, UVB oraz UVA. UVC jest pochłaniane w przeważającej mierze przez atmosferę ziemską, więc nie należy się go obawiać.

Zagrożeniem są pozostałe rodzaje promieniowania ultrafioletowego. Fatalne w skutkach poparzenia od słońca to właśnie wynik ekspozycji na promieniowanie UVB. Nie powstrzymują go szyby, więc nawet w pomieszczeniu czy w samochodzie można być narażonym na jego niebezpieczne działanie. Trzeba podkreślić, że w takim samym natężeniu jest obecne przez cały rok, a nie tylko latem.

Mając świadomość szkód, jakie może wyrządzić oczom promieniowanie, okulary przeciwsłoneczne trzeba wybrać ostrożnie. O filtrach dowiesz się z dalszej części tekstu, natomiast teraz kilka słów o specjalnym rodzaju ochrony oczu przed słońcem. Chodzi o okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne, które oprócz funkcji zabezpieczającej wzrok przed promieniowaniem UV zapewniają doskonałą jakość obrazu. Dzięki specjalnym filtrom polaryzacyjnym polepszają kontrast, podsycają kolory oraz wyostrzają obraz. Lepszy komfort widzenia w okularach z polaryzacją wynika z tego, że skutecznie tłumią pionowe promienie słońca, które odbija się od wody, śniegu, mokrej jezdni czy karoserii samochodu. To właśnie te odblaski odpowiadają za gorszą widoczność. Właśnie dlatego są częstym wyborem m.in. kierowców czy osób uprawiających sporty zimowe.

Przechodząc do kwestii filtrów, na początek koniecznie zwróć uwagę na to, by okulary przeciwsłoneczne miały odpowiedni atest i pochodziły od sprawdzonego producenta. Każdy model ma konkretne oznaczenia, mówiące o kategorii oraz mocy filtra UV.

Jaką kategorię filtra UV wybrać? Kategorie dzielą się na:

– 0: przepuszczalność światła ok. 80-100%;

– 1: pochmurne dni i słabe światło słoneczne; przepuszczalność światła ok. 43-80%;

– 2: nadają się do miejsc o zmiennym natężeniu światła słonecznego; przepuszczalność światła ok. 18-43%;

– 3: często wybierane okulary przeciwsłoneczne; do noszenia na co dzień w mieście, jazdy samochodem, na wakacje itp.; przepuszczalność światła ok. 8-18%;

– 4: używane przy bardzo silnym słońcu (np. w górach); nie dla kierowców; przepuszczalność światła ok. 3-8%.

Wybierając klasyczne okulary przeciwsłoneczne lub okulary polaryzacyjne, zwróć uwagę na moc filtra UV (przeważnie informacja ta znajduje się na oprawkach albo na ulotce z opisem technicznym). Najbardziej efektywny jest filtr UV 400, ponieważ absorbuje 100% promieniowania UV.