Pierwsza wizyta u ginekologa – wskazania, jak się przygotować, jak wygląda badanie ginekologiczne?

600e1619-7033-40fe-aca0-5e0777bca179

Wizyta u ginekologa dla wielu kobiet jest bardzo krępująca. Jej datę potrafią odkładać więc w nieskończoność. O wiele bardziej krepują się te kobiety, które taką wizytę składają po raz pierwszy. Jak się do niej przygotować?

Jaki jest najlepszy termin na pierwszą wizytę u ginekologa?

Lekarze ginekolodzy zalecają, aby na pierwszą w życiu wizytę u ginekologa mamy umówiły swoje córki, które zaczęły miesiączkować. Najlepszy termin na pierwszą wizytę u ginekologa to dziesięć dni od daty zakończenia pierwszego okresu. Najpóźniej na pierwszą wizytę młode kobiety powinny umówić się przed rozpoczęciem współżycia.

Objawy, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u ginekologa

Są sytuacje, w których żadna kobieta nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa. Na wizytę należy umówić się bezzwłocznie w następujących sytuacjach:
nieregularne i bardzo obfite miesiączki;
bóle w dole brzucha;
upławy z pochwy o bardzo przykrym zapachu;
zaczerwienienie, świąd, pieczenie okolic intymnych;
plamienia lub krwawienia pomiędzy miesiączkami;
silny trądzik;
nagły ból piersi, który nie jest związany z cyklem i towarzyszą mu inne objawy, na przykład powiększone węzły chłonne pod pachami;
silny trądzik;
Na wizytę u ginekologa należy wybrać się także z małą dziewczynką, która:
ma nadmierne owłosienie łonowe;
zbyt szybko rosną piersi;
ma zrośniętą błonę dziewiczą. W okresie, kiedy dziewczynką wejdzie w okres pokwitania zrośnięta błona dziewicza, może być źródłem wielu problemów zdrowotnych.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę?

W czasie pierwszej wizyty ginekolog zadaje pacjentce mnóstwo pytań. Spora część z nich dotyczy miesiączki. Na pewno lekarz zada pytanie o datę pierwszej i ostatniej miesiączki. Daty te koniecznie trzeba sobie przypomnieć przed wejściem do gabinetu. W trakcie wywiadu ginekolog zapyta także o to, czy cykle są regularne, czy miesiączka jest bolesna. Bardzo ważnym pytanie na pierwszej wizycie dotyczy inicjacji seksualnej. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna, od niej zależy dobranie metody badania. Na wizytę warto ubrać się w takie ubranie, które umożliwi szybkie rozebranie się. Idealnym rozwiązaniem jest spódnica i bluzka. W gabinecie ginekologicznym pacjentki przygotowują się do badania w oddzielonym parawanem kąciku lub w oddzielnej łazience. Są one najczęściej usytuowane w sporej odległości od fotela ginekologicznego, na którym odbywa się badanie. Jeżeli w gabinecie nie ma specjalnych narzutek, którymi pacjentka może się osłonić, przejście do fotela w samej tylko bluzce może być bardzo krępujące.

Badanie

Jeśli badana jest pacjentka, która nie rozpoczęła jeszcze współżycia, lekarz w pierwszej kolejności bada jej brzuch, dotyka wewnętrznych części ud i wejścia do pochwy. W przypadku dziewic nie jest w trakcie badania używany wziernik (wyjątek: problemy zdrowotne. Wtedy jednak jest on zwilżany roztworem NaCL).Ocena narządu rodnego następuje poprzez dwuręczne badanie przezodbytnicze. W jego trakcie jedną ręką ginekolog uciska brzuch pacjentki, drugą przez odbyt uciska jamę brzuszną. Aby badanie było dla pacjentki bardziej komfortowe, rękawiczka jest zwilżana gliceryną lub wazeliną. Badanie jest bezbolesne. W niektórych sytuacjach lekarz może wykonać jedynie USG. Może ono zostać wykonane przy użyciu głowicy rektalnej, a więc przez odbyt lub przez powłoki brzuszne.

Pierwsza wizyta młodej dziewczyny u lekarza ginekologa jest nie tylko krępująca, ale także mocno stresująca. Ginekolodzy radzą, aby miała ona miejsce już po pierwszym okresie, a najpóźniej przed rozpoczęciem współżycia.