Jak pomóc swojemu dziecku w nauce

Niektóre dzieci nie potrzebują dodatkowej pomocy w nauce. Samodzielnie odrabiają lekcje i nie sprawia im do większych kłopotów, kiedy muszą poświęcić kilka godzin na naukę do zapowiedzianego wcześniej sprawdzianu. Niestety nie wszystkim dzieciom nauka do szkoły przychodzi z taką łatwością. Wiele z nich odczuwa ogromny dyskomfort na samą myśl o odrabianiu lekcji czy otwarciu podręcznika od matematyki. Powodów jest z pewnością bardzo wiele. Co jednak zrobić, aby pociecha nie wzbraniała się przed kolejną dawką codziennej nauki?

Szczera rozmowa z dzieckiem

Jeśli dziecko już od dłuższego czasu otrzymuje niskie stopnie, jest to z pewnością oznaka, że może dziać się z nim coś niepokojącego. W pierwszej kolejności należałoby jednak zorientować się, czy słabe oceny dotyczą tylko jednego przedmiotu, czy też całego szeregu zajęć. W żadnym wypadku nie należy jednak krzyczeć na dziecko, nawet jeśli nie jest chętne do szczerej rozmowy, doszukując się rodzicielskiego spisku. Do sprawy należy więc podejść łagodnie i, przede wszystkim, ze spokojem, który nie jest udawany. Dzieci są szczególnie wyczulone na wszelkiego rodzaju fałsz, zwłaszcza ze strony własnych rodziców.

Jak zachęcić dziecko do nauki od najmłodszych lat

Aby pomóc swojemu dziecku w nauce, już od pierwszego dnia w szkole warto zastosować kilka podstawowych nawyków. Po pierwsze, dziecko należy przyzwyczajać do systematycznego uczenia się. Dzięki wprowadzeniu tego nawyku w życie, pociecha nie będzie dopominać się o późniejsze pójście spać w niedzielę wieczorem przed poniedziałkowym testem z matematyki. Poza tym warto również każdego dnia sprawdzać, czy dziecko odrobiło lekcje. Warto jednak robić to umiejętnie, aby nie wyglądać w jego oczach jak szpieg, który chce je nakryć na czymś niestosownym. Kolejnym pozytywnym nawykiem, który ma na celu nauczenie dziecka systematyczności w odrabianiu lekcji, jest ograniczenie oglądanej przez niego telewizji oraz grania w gry komputerowe. Nie należy mu jednak tego zakazywać. Do prawidłowego funkcjonowania rozrywka jest tak samo potrzebna jak zdobywanie wiedzy i ciężka praca.

Wprowadzanie w rytm nauki i zapewnianie dziecku spokojnej atmosfery do pracy

Przekonanie dziecka do nauki warto również zacząć od siebie. W tym celu należy rozmawiać z dzieckiem na interesujące tematy, zadawać intrygujące pytania i słuchać, co ono ma nam do powiedzenia. Jeśli wytworzymy w domu atmosferę poszanowania dla nauki, wdrożymy ciekawe pojęcia i będziemy oglądać z dzieckiem ambitne filmy (dostosowane do wieku) i czytać mądre książki, ono z pewnością prędzej czy później to doceni. Warto również zapewnić mu dostęp do wszelkiego rodzaju pomocy naukowych, jak między innymi: encyklopedie, słowniki, atlasy, mapy itd.