Chociaż większość z nas nie myśli o płucach jak o czymś, co możemy ćwiczyć, możliwe jest podjęcie kroków, które pomogą im lepiej funkcjonować. Powietrze, którym oddychamy, pełne jest zanieczyszczeń. Począwszy od pyłków, chemikaliów, czy spalin, po bierne palenie, zanieczyszczenia te trafiają do powietrza, a następnie przedostają się do naszych płuc. Jak ograniczyć zanieczyszczanie naszego układu oddechowego?
Nasze płuca są w większości organem samooczyszczającym, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc im funkcjonować na optymalnym poziomie. Oczyszczenie płuc może być pomocne dla osób, których stan zdrowia, powoduje trudności w oddychaniu, takie jak astma, POChP lub mukowiscydoza. Co możesz zrobić, by pomóc się oczyścić płucom?
Ogranicz sztuczne zapachy
Możesz myśleć, że pomagasz powietrzu w twoim domu, jeżeli spryskujesz łazienkę i pozostałe części domu kwiatowymi odświeżaczami powietrza, kadzidłami i świecami zapachowymi. Okazuje się jednak, że sam fakt, że w domu pachnie ładnie, nie oznacza wcale, że jakość powietrza w Twoim domu jest lepsza. Zapachy mogą być w rzeczywistości pełne szkodliwych substancji chemicznych, które mogą podrażniać płuca. Nawet domowe środki czyszczące mogą być drażniące, więc sprawdź szafki i, jeśli to możliwe, wymień środki czyszczące na całkowicie naturalne produkty i korzystaj z odświeżaczy powietrza, tylko jeżeli jest to absolutnie konieczne.
Inhalacja i nebulizator membranowy
Schorzenia układu oddechowego, takie jak astma, POChP lub mukowiscydoza powinny podlegać kuracji przy pomocy nebulizatora, czyli zaawansowanego inhalatora domowego, który umożliwia nie tylko precyzyjne przyjmowanie lekarstwa, ale również dostarczanie do odpowiednich części układu oddechowego. Nebulizator membranowy umożliwia również inhalację przy pomocy roztworu z soli fizjologicznej, która oczyszcza i nawilża płuca, pomagając im się oczyścić i redukując podrażnienia, wynikające z inhalacji zanieczyszczonego powietrza.
Zdobądź oczyszczacz powietrza
Innym domowym urządzeniem, które może Ci się przydać, jest coraz powszechniejszy oczyszczacz powietrza. Zacznij oczyszczać płuca, poprawiając jakość powietrza w całym Twoim domu. Możesz zainwestować w oczyszczacz do użytku domowego, by ciągle filtrował powietrze w Twoim domu. Urządzenia te monitorują również jakość powietrza w Twoim domu, dzięki czemu możesz wiedzieć, gdy jakość powietrza ulegnie pogorszeniu.
Spędzaj więcej czasu na zewnątrz
Uzyskanie dużej ilości świeżego powietrza może pomóc rozszerzyć tkanki płuc i zapewnić ich prawidłowe działanie. Sprawdź prognozy dotyczące zanieczyszczeń w twojej okolicy. Unikaj ćwiczeń na zewnątrz, gdy liczba zanieczyszczeń jest wysoka i trzymaj się z dala od spalania śmieci, drewna lub innych rodzajów dymu. Jeśli martwisz się zanieczyszczeniem lub mieszkasz na obszarze z ciężkimi zanieczyszczeniami, możesz nosić maskę oczyszczającą powietrze. Warto jednak po prostu raz na jakiś czas udać się na spacer do lasu lub nad morze i korzystać z miejsc, w których jakość powietrza jest o wiele lepsza niż w miastach.
Spróbuj ćwiczeń oddechowych
Badania wykazały, że niektóre ćwiczenia oddechowe mogą poprawić pojemność i kondycję płuc, szczególnie w przypadku osób palących, palących w przeszłości lub cierpiących w wyniku przewlekłych chorób płuc. Ćwiczenia oddechowe dla osób z konkretnymi schorzeniami może doradzić pulmonolog, ale osoby, które chcą po prostu poprawić kondycję swoich płuc, nie powinny mieć problemu, by odnaleźć podstawowe ćwiczenia oddechowe w Internecie.
Aby poprawić stan zdrowia płuc, należy zacząć przede wszystkim od podejmowania zdrowych wyborów. Są nimi mi na przykład, rzucenie palenia, regularne ćwiczenia, dobrane do wieku i poziomu aktywności, oraz ograniczenie wdychania chemii, jaka wchodzi w skład perfum, odświeżaczy powietrza, antyperspirantów i innych zapachów w aerozolach. Wszystko to pomoże twoim płucom. Powinieneś także porozmawiać z lekarzem o innych krokach, które możesz podjąć, aby poprawić zdrowie swoich płuc. Krokiem takim może być zakup nebulizatora membranowego i leków odpowiednich do Twojego schorzenia układu oddechowego.