Modelarstwo to pasja, która stale ewoluuje. Zaczynasz od prostych, mało wymagających modeli. Poświęcasz im długie godziny, wiele skupienia i serca. Z czasem zaczynasz czuć, że to ci nie wystarcza – modelarstwo wciąga cię bez reszty. Chcesz więcej. Co możesz zrobić, aby twoje hobby weszło na kolejny poziom zaawansowania? Mamy dla ciebie kilka przydatnych wskazówek.
Poszukaj bardziej wymagających modeli
Na rynku znajdziesz modele o różnym stopniu trudności. Kiedy zauważysz, że twoje umiejętności w składaniu rozwijają się, ponieważ np. potrafisz intuicyjnie rozgryźć, w jakiej kolejności łączyć elementy i jak je ze sobą sklejać, jest to znak, że pora na zakup bardziej skomplikowanych konstrukcji. Zastanów się nad tymi z zestawami waloryzacyjnymi, takimi jak dopracowane w najdrobniejszych detalach wnętrza samochodów i samolotów – takie modele z pewnością będą stanowić dla ciebie większe wyzwanie, niż te dedykowane dla początkujących amatorów modelarstwa.
Spraw, żeby wyglądały jak żywe
Samo składanie i malowanie zgodnie z wytycznymi z instrukcji to dopiero początek. Pójdź o krok dalej i spraw, aby twoje modele zaczęły wyglądać tak, jakby miały za sobą setki przejechanych kilometrów. Aby dodać realizmu miniaturom, spróbuj swoich sił w weatheringu – technice malowania modeli w taki sposób, aby przestały wyglądać jak pojazdy, które dopiero co zjechały z taśmy produkcyjnej. Pora je trochę ubrudzić, porysować, zadrapać i naznaczyć rdzawymi plamami! Miej jednak na uwadze, aby nie przesadzić – w innym wypadku zamiast realistycznego efektu, możesz stworzyć oszpeconą karykaturę modelu. W razie wpadek amiętaj, że trening czyni mistrza, a na ewentualnych błędach uczy się najlepiej.
Model to nie wszystko
Oczywiście możesz poprzestać na stawianiu modeli na półce jeden obok drugiego – w gablotkach albo i bez. Jednak czy nie lepiej prezentowałyby się, stojąc na dedykowanych im dioramach? Wyobraź sobie lekko ubrudzony błotem czołg stojący na zakurzonej, polnej drodze, po której biegną żołnierze wrogiej armii albo samolot zatrzymany jakby na sekundę przed oderwaniem się od pasa startowego. Brzmi efektownie, prawda? Jeśli więc samo składanie modeli masz już w małym palcu, pora zacząć tworzyć dla nich odpowiednie dioramy. Na początku możesz wykorzystać gotowe zestawy. Z czasem jednak warto, abyś rozważył budowanie autorskich dioram od podstaw – wtedy jedynym, co będzie cię ograniczało, będzie twoja wyobraźnia… i metraż twojego mieszkania.
Rozbudowuj swój warsztat
Skoro składanie modeli nie sprawia ci już trudności, to z pewnością masz wszystkie narzędzia, które początkujący modelarz musi posiadać w swoim warsztacie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stopniowo je aktualizować i uzbrajać się w sprzęt, który pozwoli ci osiągnąć wyższy poziom modelarstwa. Może to już najwyższy czas na zamienienie pędzli na aerograf? Z jego pomocą malowanie modeli nie tylko stanie się czystą przyjemnością, ale również pozwoli na osiąganie jeszcze bardziej efektownego wyglądu finalnego. Rozważ też zakup porządnej lupy, która przyda ci się przy pracy nad najmniejszymi detalami. Zastanów się nad zaopatrzeniem się w lupę z funkcją tzw. trzeciej ręki – w końcu na pewno już nie raz przekonałeś się na własnej skórze, że podczas składania modeli czasami dwie dłonie to zdecydowanie za mało/
Modelarstwo to pasja, którą można nieustannie rozwijać – w końcu zawsze znajdzie się coś, co można robić lepiej, prawda? Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą ci znaleźć sposób na to, aby nie zatrzymać się w miejscu.
Więcej dowiesz się na: www.mojehobby.pl