Co roku komary skutecznie uprzykrzają wypoczynek na świeżym powietrzu. Jak bronić się przed latającymi krwiopijcami? Znanych jest wiele metod odstraszania komarów – od naturalnych olejków przez urządzenia emitujące ultradźwięki po preparaty w sprayu. Które z tych sposobów są skuteczne, a które raczej nie przyniosą efektów? Z których warto skorzystać?
Wszechobecne komary
Grill na działce, wypoczynek nad wodą, grzybobranie, ognisko na łące czy piknik na łonie natury – letnia pora sprzyja plenerowym imprezom. Niestety, ciepłe miesiące to pora największej aktywności komarów. Larwy komara brzęczącego i komara widliszka, czyli gatunków najpopularniejszych w naszym kraju, rozwijają się w środowisku wodnym – z tego powodu w największym natężeniu występują w pobliżu jezior, stawów, rzek, a także łąk i zarośli. Dorosłe komary wyposażone są w aparat gębowy kłująco-ssący, za pomocą którego zdobywają pokarm. Co ciekawe, samce są zupełnie nieszkodliwe, ich pożywieniem jest bowiem nektar roślinny. Tylko samice komarów żywią się krwią zwierząt, a także ludzi. Przekłuwają skórę „ofiary”, a następnie wstrzykują ślinę, która zawiera substancję o działaniu zapobiegającym krzepnięciu krwi. Ugryzienie komarzycy zostawia na skórze czerwony, swędzący ślad. Jeżeli ugryziona osoba jest uczulona na komarzy jad, miejsce po ugryzieniu może spuchnąć i zamienić się w piekąc bąbel otoczony pokrzywką. Komary z wyjątkową łatwością odnajdują potencjalnych żywicieli. Przywabia je dwutlenek węgla, który znajduje się w wydychanym przez człowieka powietrzu, a także kwas mlekowy i amoniak, czyli substancje zawarte w pocie.
Jak odstraszyć komary?
Dokuczliwość komarów sprawia, że trudno je zignorować. Ale jak z nimi walczyć? Środków odstraszających te owady nie brakuje ‒ jednak nie wszystkie z nich są skuteczne. Które z nich warto wypróbować, a które mogą okazać się tylko stratą czasu i pieniędzy? Na pewno z ostrożnością należy podchodzić do wszelkiego rodzaju urządzeń, które emitują ultradźwięki mające rzekomo odstraszać komary. Na podobnej zasadzie działają także aplikacje, które można zainstalować na smartfonie. Niestety, skuteczność tej metody jest raczej wątpliwa.
Istnieje również szeroka gama naturalnych sposobów, które można wykorzystać w nierównej walce z wszechobecnymi komarami. Jeżeli komary atakują na Twojej własnej działce lub w Twoim ogródku, możesz spróbować zasadzić tam rośliny, których woń działa odstraszająco na te owady. Do takich roślin zaliczają się m.in. mięta, lawenda, bazylia czy pelargonie. Innym sposobem, który można wypróbować, są olejki eteryczne, czyli skoncentrowane substancje zapachowe pozyskiwane z roślin. Rozcieńczone olejki eteryczne można nałożyć na skórę lub na ubranie. Korzystając z nich, należy zachować ostrożność i sprawdzić, czy nie wywołają one reakcji alergicznej. Inną metodą jest umieszczenie olejku w podgrzewaczu, czyli naczyniu ogrzewanym za pomocą świeczki. Pod wpływem ciepła uwalniana będzie charakterystyczna woń, która być może odstraszy komary. Kolejnym często wykorzystywanym sposobem są wszelkiego rodzaju kadzidełka, które paląc się, wydzielają mocny zapach.
Spraye na komary
Aby pozbyć się uciążliwych owadów, możesz również sięgnąć po specjalne spraye przeciw komarom – znajdziesz je we wszystkich drogeriach oraz aptekach, a nawet w supermarketach. Za najskuteczniejsze uważane są te środki, które w swoim składzie zawierają DEET, czyli N,N-dietylo-meta-toluamid. Jest to substancja chemiczna, której woń skutecznie odstrasza komary. Przed użyciem preparatów zawierających ten związek, koniecznie zapoznaj się z dołączoną ulotką. DEET jest substancją, która w większych ilościach może działać niekorzystnie na ludzki organizm. Aplikując spraye zawierające ten związek, zachowaj szczególną ostrożność i zadbaj o to, by spray przypadkowo nie dostał się do Twoich oczu czy płuc.
Szeroki wybór specyfików, które możesz wykorzystać do odstraszania komarów, znajdziesz w katalogu DOZ: https://www.doz.pl/apteka/k4895-Komary_i_kleszcze.
Artykuł sponsorowany