Alpejskie Niemcy, czyli jak u zachodnich sąsiadów wygląda białe szaleństwo?

Kiedy sezon narciarski w pełni, wielu amatorów białego szaleństwa zastanawia się, gdzie się wybrać, żeby zastać idealne warunki do jazdy na nartach, snowboardzie czy choćby sankach. Na podium niezmiennie Austria, Włochy czy Szwajcaria, ale musimy pamiętać, że Niemcy również są krajem, na terenie którego dumnie wznoszą się Alpy. To sprawia, że u naszych zachodnich sąsiadów również możemy poszaleć na nartach – i to jak!

Czego się dowiesz z tego wpisu?

  • Czy opłaca się jechać na narty do Niemiec?
  • Jakie są najlepsze ośrodki narciarskie w Niemczech?
  • Ile kosztuje wyjazd do Niemiec na narty?

W skrócie

Na punkcie nart szaleją ludzie na całym świecie, coraz częściej miłośnicy zimy i śniegu wybierają też snowboard, jako bardziej swobodną formę jazdy po śniegu. Niezależnie od tego, na czym jeździsz – rozważ wyjazd do Niemiec na stok. Jest ich tam niemało, a w dodatku przygotowywane są do jazdy ze słynną, niemiecką precyzją. W dodatku Niemcy to kraj bajecznie dobrego piwa i nieziemsko pięknych krajobrazów, więc podróż do Niemiec w sezonie zimowym – nawet bez nart – jest zdecydowanie wskazana.

Czy opłaca się jechać na narty do Niemiec?

Z wielu względów wyjazd do Niemiec na narty jest prawdziwie opłacalny. I nie chodzi tu wyłącznie o kwestie finansowe. Polacy z reguły decydują się na wyjazdy na austriackie stoki – być może dlatego, że tak się po prostu przyjęło. Trzeba jednak pamiętać, że w tym celu trzeba przejechać nieco więcej kilometrów, a warunki są właściwie takie same. W dodatku Niemcy to nie tyko Alpy! Już cztery godziny jazdy z Dolnego Śląska umożliwią dotarcie do granicy niemiecko-czeskiej, gdzie znajdują się wspaniałe ośrodki narciarskie.

Na alpejskie trasy narciarskie również jest odrobinę bliżej do Niemiec aniżeli do Austrii. Ogromnym atutem może być fakt, że niemieckie stoki są nieco mniej oblegane. Mniejsze kolejki do wyciągów to zazwyczaj jeden z najważniejszych powodów, dla których warto zmienić kierunek. W dalszej części wpisu opowiemy również o tym, gdzie w Niemczech jeździ się najlepiej oraz ile trzeba przygotować pieniędzy, by móc się tam udać na przyjemny wypoczynek.

Jakie są najlepsze ośrodki narciarskie w Niemczech?

Gdzie wyjechać do Niemiec na narty i snowboard? Oto kilka propozycji!

  • Garmish-Partenkirchen – nazwa tej miejscowości na pewno jest znana wszystkim miłośnikom skoków narciarskich, ponieważ to właśnie tam odbywają się słynne zawody Turnieju Czterech Skoczni. Popularne określenie tego miejsca to po prostu Ga-Pa. Łącznie jest tu ponad 60 km tras narciarskich, z czego większość, bo 43 kilometry to trasy czerwone dla średniozaawansowanych. Początkujący znajdą tu dla siebie 19 kilometrów niebieskich tras, natomiast prawdziwi zawodowcy – 9 kilometrów tras czarnych.
  • Brauneck –Lenggries – tradycyjny ośrodek narciarski w pobliżu Monachium. Znajdziesz tu zarówno wyciągi orczykowe, jak i krzesełkowe. Wśród 34 kilometrów tras jest 22 trasy czerwone, 8 niebieskich i 4 czarne. Warto wspomnieć, że to miejsce bardzo urokliwe, a dodatkowym atutem jest wspaniała, bawarska gościnność, której na pewno tu doświadczysz.
  • Oberwiesenthal Fichtelberg – ośrodek który położony jest na pograniczu Niemiec i Czech. Możesz więc dotrzeć tu znacznie szybciej niż do stacji położonych w Alpach. Pojeździsz tu na ponad piętnastu kilometrach narciarskich tras i zetkniesz się z niesamowitym górskim klimatem i pięknymi widokami. Naprawdę warto!
  • Feldberg Liftverbund – ośrodek, który leży w bliskim sąsiedztwie granicy szwajcarskiej i francuskiej. Łączna długość tras to aż 30 kilometrów, a ważne jest to, że są bardzo zróżnicowane. Dzięki temu świetnie poczują się tutaj zarówno początkujący narciarze i snowboardziści, jak i ci, którzy szukają ekstremalnych wrażeń i podwójnej dawki adrenaliny.

Ile kosztuje wyjazd do Niemiec na narty?

Jedno z pierwszych pytań, które pojawia się podczas rozważań na temat wyjazdu do Niemiec na narty, to oczywiście cena takiej wyprawy. Należy zacząć od kosztów transportu. Można organizować własny i jest to wygodne, jeśli zabieramy swój sprzęt – narty lub deski snowboardowe. Wówczas koszt paliwa trzeba przeliczyć zgodnie ze spalaniem danego pojazdu. Jeśli decydujemy się na transport zbiorowy – najtaniej wychodzą busy do Niemiec.

Ceny skipassów w Niemczech są zróżnicowane, ale najczęściej karnet na jeden dzień kosztuje między 30 a 40 euro. Cena maleje, jeśli decydujemy się na dłuższy czas. Pięciodniowy karnet to najczęściej koszt około 160-190 euro.

Ceny noclegów – w zależności od standardu miejsca, w którym śpimy – to najczęściej między 300 a 600 złotych za dobę dla dwóch osób. W tej cenie często można otrzymać również śniadanie. Nie ulega wątpliwości, że Niemcy wcale nie ustępują Szwajcarii czy Austrii w organizowaniu zimowego szaleństwa. Jeśli szykujemy się na wyjazd do Niemiec nawet z innego powodu, warto rozważyć krótkie odwiedziny na stoku i skorzystać ze wspaniałych warunków. Wypożyczalnie oferują dobry sprzęt w każdym z ośrodków.