Altanka ogrodowa – bo zasługujesz na swój kącik w ogrodzie!

W piękne, słoneczne dni, siedzenie w domu to prawdziwa udręka. Zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji ogród za domem, trochę terenu, który tylko czeka, żeby go zmyślnie zagospodarować. W przekonaniu wielu Polaków inwestycje w ogród to coś zbędnego i pochłaniającego olbrzymi budżet. W praktyce jednak za niewielkie pieniądze można zafundować sobie cudowny kącik do rekreacji, wypoczynku i wspólnych posiłków. Drewniana altana ogrodowa to przykład jak szybko i niedrogo odmienić funkcjonalność ogrodu!

Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?

Ogród z altanką nie jest dzisiaj rzadkością. Jeśli posiadamy trochę materiałów budowlanych, mamy odpowiednie narzędzia i fach w ręku, altankę z drewna możemy postawić samodzielnie. W sieci znajdziemy masę poradników wideo, jak krok po kroku przygotować elementy i połączyć je w zgrabny domek. W praktyce jednak tego typu konstrukcje mogą zawodzić i wykazywać mniejszą odporność na czynniki niszczące, takie jak choćby wiatr, co nie zawsze jest bezpieczne dla domowników.

Altany ogrodowe występują również w gotowych do zamontowania zestawach (Gotowe zestawy altan na www.produktyogrodowe.pl). Możemy kupić altankę o dowolnych kształtach i rozmiarach od samego producenta, a następnie zamontować ją w swoim ogrodzie krok po kroku zgodnie z instrukcją, podobnie jak składa się np. meble do salonu. W zestawie dostajemy komplet nierdzewnego okucia, w którym są między innymi kotwy do bezpiecznego posadowienia, śruby i nakrętki, a także kształtowniki. W gotowych zestawach altanki ogrodowe posiadają także zadaszenie z gontem, dwu lub wielospadowe w zależności od wielkości zestawu. W warsztatowych warunkach stworzenie altanki z daszkiem jest bardzo kosztowne i czasochłonne.

Fot. Duża altana ogrodowa dla ceniących przestrzeń

Za altany ogrodowe płaci się od 1 500 do ponad 5 000 zł. Są to średnie ceny altan ogrodowych z drewna w wersjach katalogowych, czyli zestawach o prostej geometrii, dwuspadowym dachu, drewnianym podeście, barierkach itp. Wyszukane altany ogrodowe, np. budowane na styl góralski z bali lub na wzór baśniowego domku z mosiężnymi elementami ozdobnymi, wykonywane są zwykle na zamówienie i podlegają osobnym wycenom, trzeba się jednak liczyć z wydatkiem suto przekraczającym 10 000 zł. Jednak dla typowych zastosowań altana drewniana o wymiarach 3 x 3 m w cenie ok. 2 000 zł będzie wystarczająca.

Jak zbudować altanę ogrodową – ciekawe inspiracje

Cena altanki drewnianej, którą przybliżyliśmy wam powyżej tyczy się „surowego” produktu. Po zamontowaniu taka altana ogrodowa nie powala na kolana designem – ot, cztery słupy konstrukcyjne i daszek. To trochę za mało, by traktować ją jak salon na świeżym powietrzu. Czego zatem potrzebujemy?

Fot. Mała altana ogrodowa w stylu japońskim

W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o meblach ogrodowych. Do altanki teoretycznie najlepiej pasują meble drewniane, ale od tego sztampowego podejścia powoli się odchodzi. Dużo ciekawiej prezentują się np. meble wiklinowe lub rattanowe – są bardzo wdzięcznym elementem modnych aranżacji, np. stylu rustykalnego w ogrodzie. Warto pamiętać również o poduszkach i pledach, które dodadzą komfortu i koloru altanie ogrodowej. By wypoczywać i cieszyć się ulgą w letnie wieczory dobrze jest również pomyśleć o oświetleniu. Otoczenie altanki drewnianej można rozjaśnić pylonami z mini panelami solarnymi, które ładują się w dzień, a świecą w nocy. Pod dachem altanki ogrodowej pięknie prezentują się zaś lampiony LED. Kupimy je praktycznie w każdym sklepie z dekoracjami, wiele z nich jest zasilana bateriami, dlatego nie musimy się martwić o doprowadzenie prądu np. z garażu. Nastroju do altany ogrodowej dodadzą małe dodatki aranżacyjne, jak latarnie, świece, donice z kolorową roślinnością itd.