Czym zaimpregnować buty skórzane? Sprawdź, jak zadbać o swoje ulubione buty!

Nowe buty… któż nie uśmiechnie się na myśl o pięknie zapakowanych w karton, skórzanych butach, pachnących nowością i wyglądających jak z obrazka? Nowe buty ze skóry najbardziej narażone są na zniszczenie – impregnacja obuwia skórzanego przez producenta jest bardzo powierzchowna i nie przystosowuje go do warunków, jakie w naszym otoczeniu lubią szaleć w okresie jesienno-zimowym. Jak zabezpieczyć buty skórzane, by służyły nam długo i nie traciły swojego uroku?

Impregnacja obuwia skórzanego przed pierwszym wyjściem z domu

A zatem zabierajmy się do roboty! Stanowisko do impregnacji butów skórzanych najlepiej rozłożyć w jakimś neutralnym miejscu, np. korytarzu lub na balkonie, wyściełając podłogę szmatkami lub starymi gazetami. Należy zawsze pamiętać, że przed rozpoczęciem nakładania jakichkolwiek preparatów do butów, musimy je najpierw dokładnie wyczyścić. Jeśli wcześniej nakładaliśmy inne środki do obuwia, należy wykorzystać renowator, by skutecznie je usunął. My jednak mamy w ręku kompletnego „świeżaka”!

Impregnacja butów ze skóry polega na jednoczesnym odżywieniu i wzmocnieniu materiału oraz stworzeniu powłoki ochronnej, która zabezpieczy buty przed najbardziej szkodliwymi czynnikami za progiem, między innymi wilgocią, błotem, solą na chodnikach itp. Dlatego warto wykorzystać woski lub oleje. Impregnat do obuwia skórzanego na bazie tłuszczów sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i błyszcząca. Powłoka zewnętrzna impregnatu ma zaś charakter hydrofobowy – odporny na wilgoć.

Pasty do butów skórzanych rozprowadza się za pomocą ściereczki lub szczotki z miękkiego włosia. Oleje nakłada się w niewielkich ilościach, rozsmarowując okrężnymi ruchami po całym bucie. Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do impregnacji butów skórzanych najpierw sprawdzić preparat w mniej widocznym miejscu, np. na pięcie. Każdy preparat do impregnacji obuwia powinien wyschnąć, a następnie zostać przetarty ściereczką, co wypoleruje buty i nada im błysku.

Najskuteczniejsze preparaty do impregnacji butów skórzanych:
https://gentle-man.pl/118-pielegnacja-i-impregnacja-butow-skorzanych

Środek do impregnacji butów skórzanych w sprayu

Zdecydowanie najłatwiejszy i najszybszy w nakładaniu jest preparat w sprayu. Nosi on nazwę nano protectora. Impregnat do butów tego typu nakłada się, spryskując powierzchnię z odległości około 30 cm. Na butach pojawia się wówczas niewidzialna powłoka, która zbudowana jest z nanocząsteczek. Struktura ta jest doskonale dopasowana do tego, w jaki sposób użytkujemy buty – gwarantuje przewiew powietrza oraz dobrze działa na skórę licową, jednocześnie chroni buty przed wodą, błotem, sokami, a nawet atramentem. Wylany na powierzchnię buta płyn zwyczajnie po nim spływa, nie zostawiając żadnego śladu.

Impregnacja butów skórzanych nano protectorem szczególnie polecana jest do zabezpieczania obuwia turystycznego, gdzie musi być ono odpowiednio wentylowane przez długi czas i powinno być odporne na podmokłe nawierzchnie.