Jeśli potrzebujesz magazynu do wynajęcia, prawdopodobnie zależy ci na jego optymalnej lokalizacji oraz odpowiednich parametrach i warunkach technicznych budynków, umożliwiających swobodne przechowywanie towaru oraz pozwalających na efektywność i elastyczność różnego rodzaju operacji logistycznych.
Co to jednak oznacza w praktyce? Jak rozpoznać, czy polecana nam lokalizacja będzie odpowiednia dla naszego biznesu i czego wymagać od firmy oferującej magazyny na wynajem?
Lokalizacja magazynu
Aby firma działała sprawnie, musi zapewnić sobie sprawną logistykę. Sprawna dystrybucja towaru to podstawa w handlu, dlatego najlepiej gdyby magazyn do wynajęcia był zlokalizowany w pobliżu centrów aglomeracjach. Idealnie, jeśli byłby zlokalizowany przy głównych drogach ekspresowych i autostradach oraz węzłach komunikacyjnych. Strategiczne usytuowanie gwarantuje szybszą dostawę i dystrybucję towaru, co przekłada się na mniejsze koszty.
Trudności w znalezieniu tego typu magazynu mogą mieć małe firmy czy sklepy z sektora e-commerce, które potrzebują mniejszych przestrzeni magazynowych w dobrej lokalizacji. Odpowiedzią na ich potrzeby może być oferta firmy 7R SA, realizującej w Polsce innowacyjny koncept sieciowych miejskich magazynów typu Small Business Unit. Magazyny te znajdują się blisko centrów miast, dzięki czemu zlokalizowane w nich zasoby firmy mogą być szybko i sprawnie dostarczane do klientów, a także pozwalają na odbiór osobisty. To rozwiązanie zwłaszcza dla firm działających na terenie całej Polski – mają one do dyspozycji sieć magazynów na wynajem w postaci konkretnych obiektów w większych kompleksach, rozproszonych w najważniejszych lokalizacjach w całym kraju. Zapewnia to optymalizację łańcucha dostaw.
Właściwości magazynów na wynajem
Potrzebą wielu mniejszych firm lub sklepów internetowych jest możliwość zaadaptowania przestrzeni w budynku magazynu zgodnie ze specyfiką branży oraz preferencjami klienta. Magazyny typu Small Business Unit oferowane przez 7R SA można zaaranżować na potrzeby większego biura, powierzchni handlowo-wystawienniczej czy serwisowej. Można w nich również prowadzić lekką produkcję.
Duże firmy mogą wynająć nowoczesne magazyny zlokalizowane w innowacyjnych parkach magazynowych. To obiekty magazynowe i logistyczne, w których również można prowadzić lekką produkcję, a także mroźnie i chłodnie, dedykowane konkretnemu najemcy lub przeznaczone do wynajęcia przez więcej firm – zlokalizowane pod jednym dachem. Tego typu obiekty w wydaniu 7R SA posiadają pewne standardy takie jak: bramy wjazdowe z poziomu “0”, wysokość składowania – 10 m netto, nośność posadzki – 5T/mkw., oświetlenie LED, oświetlenie światłem dziennym na poziomie 12,5%, destryfikatory, ogrzewanie gazowe poprzez promienniki czy instalację tryskaczową zgodnie z NFPA.
Innym rodzajem magazynów do wynajęcia są magazyny Build-to-Suit (BTS – szyte na miarę) budowane i dopasowane pod konkretne potrzeby klienta. Te preferencje mogą dotyczyć np. nietypowej lokalizacji czy przeznaczenia i funkcjonalności konkretnego budynku. Oczywiście w tym przypadku umowa podpisywana jest na wiele lat.