Chemia basenowa – dlaczego jej używanie jest tak ważne?

Nie ma nic wspanialszego niż relaks w przydomowy basenie podczas upalnych dni. Aby jednak odpoczynek ten był w pełni udany, konieczna jest właściwa pielęgnacja zbiornika. Jeżeli szukasz sprawdzonych sposobów na utrzymanie czystej wody, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Znajdziesz w nim zestawienie środków chemicznych, które mogą znacznie ułatwić dbanie o Twój basen.

Za co odpowiada chemia basenowa?

Woda w basenie ma tendencję do zanieczyszczania się. Wynika to w dużej mierze z faktu, że jest to woda stojąca. W związku z tym oddziałują na nią niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy wysoka temperatura. Baseny ogrodowe są także narażone na rozwój bakterii, mikroorganizmów oraz alg. Te z kolei są niebezpieczne dla Twojego zdrowia – mogą wywoływać podrażnienia, alergie, a nawet choroby.

Aby zapobiec tej sytuacji, musisz zadbać o właściwą filtrację. Przydatna będzie także dobrej jakości chemia basenowa. Może ona nie tylko pomóc w zwalczaniu zanieczyszczeń, lecz także zapobiegać ich powstawaniu. Właściwie dobrane preparaty uzdatniają wodę w basenie, dzięki czemu możesz z niej korzystać bez żadnych obaw. 

Chlor do basenu – jak go używać?

Ciężko sobie wyobrazić wizytę na pływalni bez charakterystycznego zapachu chloru. Jest on także potrzebny w basenach przydomowych. Dlaczego jego użycie jest tak ważne? Otóż jest środek przeznaczony do dezynfekcji wody. W skuteczny sposób usuwa wszelkie grzyby, bakterie, a także wirusy i zanieczyszczenia organiczne. To właśnie za jego sprawą woda w basenie może być krystalicznie czysta.

Tabletki z chlorem znaleźć możesz w asortymencie sklepu Chemia- Łódź. Ich użycie nie jest skomplikowane – wystarczy wrzucić je do wody. Jeżeli nie chcesz umieszczać jej bezpośrednio w basenie, gdyż boisz się odbarwienia jego ścianek, sklep oferuje także zakup dozownika do tabletek. W ten sposób chlor będzie stopniowo uwalniany do zbiornika.

Środki przeciw glonom – czy są potrzebne?

Ten rodzaj środków, podobnie jak chlor, zwalcza różnego rodzaju wirusy i bakterie. Jednak stosuje się je głównie w celu eliminacji glonów, zwanych też algami. Są to organizmy, które potrafią rozmnożyć się w zaledwie kilka godzin! Wówczas w wodzie widoczne są zanieczyszczenia, a na dnie i ścianach basenu zbiera się śliska warstwa osadu. Gdy glony już się pojawią, chlorowanie basenu może nie być wystarczające.

Wówczas jednym rozwiązaniem jest zastosowanie środków przeznaczonych do zwalczania glonów. Mogą być stosowane samodzielnie lub wraz z innymi rodzajami chemii basenowej. Preparaty te nie zmieniają koloru wody, ani nie wpływają na zmianę jej zapachu. Możesz więc stosować je bez większych obaw.