Oświetlenie zewnętrzne wpływa na bezpieczne poruszanie się po posesji i wszystkich ścieżkach wytyczonych w ogrodzie. Daje szansę na łatwe parkowanie i wjazd samochodem do garażu, bez uszkodzenia auta bądź pobliskich elementów wystroju zielonej przestrzeni. Lampy zastosowane na zewnątrz są również w stanie odstraszyć potencjalnych intruzów. Jakie kwestie są najważniejsze, gdy wybieramy oświetlenie zewnętrzne? Co proponuje nam rynek?
Lampy zewnętrzne – funkcje oświetlenia
Bez oświetlenia na zewnątrz domu nie da się wygodnie funkcjonować. To ono zapewnia nam komfort poruszania się po całej posesji i wszystkich wyznaczonych ścieżkach. Ułatwia szukanie kluczy w torebce bądź plecaku, a także trafienie kluczem do zamka w drzwiach. Dzięki lampom zewnętrznym oświetlającym duże fragmenty przestrzeni, dostrzegamy zagrożenie na swojej drodze; jesteśmy w stanie uniknąć potknięcia się i upadku.
Oświetlenie zewnętrzne spełnia także funkcję poprawy bezpieczeństwa wszystkich domowników, szczególnie podczas dłuższych nieobecności. Można bowiem postawić na lampy, które nadają się do zintegrowania z czujnikami ruchu bądź zmierzchu. Jeśli dodatkowo są one zdalnie sterowane, uda się zarządzać oświetleniem w trakcie nieobecności w domu. Dla potencjalnych intruzów włączone na posesji lampy oznaczają, że prawdopodobnie obiekt nie pozostał pusty. Niechętnie zatem na taki dom lub ogródek pokuszą się włamywacze.
Działanie czynników zewnętrznych
Jeden z ważniejszych elementów, który należy wziąć pod uwagę podczas wybierania oświetlenia do ogrodu i na posesję, to działanie czynników zewnętrznych. Lampy będą nieustannie narażone na zmienne warunki atmosferyczne oraz zanieczyszczenia. Im mniej osłonięte, tym trudniej dla nich. To zaś oznacza, że niezbędne są konstrukcje trwałe, będące w stanie przetrwać zarówno niską, jak i wysoką temperaturę, opady, silne promieniowanie słoneczne, wiatr; także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymałe oświetlenie zewnętrzne można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl.
O odporności na czynniki zewnętrzne informuje nas parametr IP. Im wyższy, tym lepiej. Najwyższe IP powinny posiadać lampy, które nie będą w żaden sposób osłonięte, np. zastosowane w ogrodzie. Większe możliwości, chociażby pod względem ciekawego designu, oferuje oświetlenie stosowane pośród balkonów, tarasów i na werandzie. Tutaj bowiem można liczyć na częściową osłonę przed warunki zewnętrznymi.
Co z kwestiami wizualnymi?
Design, konstrukcja, styl i detale – one powinny być spójne z architekturą domu oraz wystrojem zielonej przestrzeni. Oświetlenie ma za zadanie, pod względem wizualnym, uzupełniać i podkreślać charakter domostwa. Rynek oświetleniowy jest jednak na tyle bogaty, że z tym nie będzie problemu. Do wyboru są naświetlacze, lampki solarne, klasyczne lampy w kształcie latarenek, a także lampy natynkowe i oświetlenie najazdowe.
Z powyższymi wskazówkami uda się dobrać lampy, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających właścicieli posesji, a przede wszystkim nie braknie im praktycznych cech, w tym trwałości.