Jak wyremontować łazienkę tanim kosztem?

Remont, niezależnie czy przymierzamy się do niewielkiego liftingu pomieszczenia, czy też do jego gruntownej przebudowy to ogromne wyzwanie – zarówno logistyczne, jak i finansowe. Szukamy więc sposobów na minimalizację kosztów, aby domowy budżet udźwignął planowaną inwestycję. Nie zawsze i nie na wszystkim można zaoszczędzić. Chodzi między innymi o materiały instalacyjne, które powinny być najwyższej jakości. Jak zatem wyremontować łazienkę tanio?

Zaplanuj remont

Podstawą do optymalizacji kosztów jest określenie, co konkretnie chcemy zrobić w łazience. Jeśli zakładamy jedynie jej odnowienie, z pomalowaniem ścian i wymianą wanny, koszty nie powinny być wysokie. Oczywiście zależą one między innymi od rodzaju wybranych materiałów. Inaczej natomiast sytuacja będzie wyglądać, gdy marzymy o zupełnie nowym wnętrzu, czyli kompletnej metamorfozie łazienki.

W tym przypadku dobrze jest ustalić zakres robót z firmą, która będzie je wykonywać. Chodzi bowiem o określenie prac dodatkowych, instalacyjnych, skuwanie płytek, wykonywanie zabudowy czy sufitu podwieszanego. Dopiero na tej podstawie precyzyjnie oszacujecie, ile będzie kosztować inwestycja. Jeśli wasz budżet nie pozwala na sfinansowanie remontu, warto skorzystać z możliwości, jakie daje pożyczka na raty.

Wybór materiałów i wyposażenia

Jak wspomnieliśmy – nie na wszystkim można oszczędzić. Armaturę, elementy instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy wentylacyjnej warto wybierać z najwyższej półki, ponieważ minimalizacja kosztów będzie tylko pozorna. W razie awarii konieczne będzie rozkuwanie płytek, co wiąże się nie tylko z dodatkowymi wydatkami, ale także niepotrzebnym stresem. Mniejsze pieniądze można natomiast przeznaczyć choćby na płytki.

Aby oszczędności przyjęły realny wymiar, dobrze jest obserwować oferty sklepów i kupować materiały wtedy, gdy pojawiają się atrakcyjne promocje. Nie są one rzadkością, ale trzeba sukcesywnie przeglądać gazetki reklamowe, by trafić na właściwy moment. Planując remont, można materiały gromadzić znacznie wcześniej, dzięki czemu kupicie je w okazyjnych cenach. Pomocą w dopięciu remontowego budżetu będzie z pewnością pożyczka na raty.

Prace remontowe

Dużą oszczędnością może być samodzielne wykonanie prac remontowych. Jest to jednak pomysł przeznaczony jedynie dla tych z was, którzy mają umiejętności techniczne. Warto bowiem pamiętać, że łazienka należy do tak zwanych pomieszczeń wilgotnych, w których hydroizolacja w niektórych miejscach jest koniecznością. Mowa przede wszystkim o brodziku prysznicowym czy okolicach wanny.

Nie warto natomiast podejmować się wykonywania skomplikowanych prac instalatorskich, ponieważ jakiekolwiek rozszczelnienia będą skutkować szybkim ponownym remontem. Można więc powierzyć część robót specjalistom, przede wszystkim w zakresie wodno – kanalizacyjnym, w czym pomoże pożyczka na raty. Proste prace, takie jak malowanie, skuwanie starych płytek czy demontaż istniejącej wanny dobrze jest wykonać samodzielnie, aby zminimalizować koszty.